abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA

    17.1.2014 21:03 Hannibalus | skóre: 6
    Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    Přečteno: 202×
    Zdravim, mam problem s nastavenim rozlisenia na ext. monitore. Vypis xrandr
    Screen 0: minimum 320 x 200, current 1024 x 768, maximum 32767 x 32767
    LVDS1 connected (normal left inverted right x axis y axis)
       1280x800       60.0 +   50.0  
       1024x768       60.0  
       800x600        60.3     56.2  
       640x480        59.9  
    VGA1 connected primary 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
       1024x768       60.0* 
       800x600        60.3     56.2  
       848x480        60.0  
       640x480        59.9  
    HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    HDMI2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    HDMI3 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    DP2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    DP3 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    Potrebujem VGA1 nastavit na 1920x1080 stym ze monitor je 24" ale 16:10! Najprv som postupoval podla tohto navodu no to mi nastavilo pozadovane rozlisenie ale bolo to trosku pretiahnute koli tomu ze monitor je 16:10.
    32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil. Linux without fckin systemd

    Odpovědi

    17.1.2014 21:23 Carth_Onasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA

    Ano, protože správné rozlišení je 1920×1200 pro 16:10. Jestli chceš zachovat poměr stran, musíš napsat, co máš za grafiku a ovladače.

    Pro KMS se to nastavovalo nějak: "xrandr --output DEVICE --set "scaling mode" full_aspect", popř. vyhledej na googlu: "xrandr keep aspect ratio"
    Jendа avatar 17.1.2014 21:23 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    Potrebujem VGA1 nastavit na 1920x1080 stym ze monitor je 24" ale 16:10! Najprv som postupoval podla tohto navodu no to mi nastavilo pozadovane rozlisenie ale bolo to trosku pretiahnute koli tomu ze monitor je 16:10.
    Počkej, tak chceš nastavit 1920x1080 (což se ti povedlo), nebo chceš nastavit nativní rozlišení monitoru (nejspíš 1920x1200)?
    Jendа avatar 17.1.2014 21:25 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    Jinak u mnoha monitorů jde nastavit, aby obraz s menším rozlišením neroztahovaly.
    17.1.2014 21:33 Hannibalus | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    jo funguje este to ulozim a som rad :) diky moc, zabudol som ze 16:10 ma ine rozlisenie
    32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil. Linux without fckin systemd
    17.1.2014 21:29 Hannibalus | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    no chcem aby tam bolo rozlisenie na ktore sa da pozerat :) ale pockaj, vyskusam to 1920x1200. uvidime
    32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil. Linux without fckin systemd
    17.1.2014 21:36 Hannibalus | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    skoro by som zabudol. ako ulozim toto nastavenie pre buduce pouzitie? lebo ked to teraz restartnem tak som na zaciatku. postupoval som podla toho navodu s rozlisenim ktore si mi radil akurat ze to ukladanie neviem
    32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil. Linux without fckin systemd
    Jendа avatar 17.1.2014 21:49 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    Nevím, asi bych to dal do spouštěcích skriptů desktopového prostředí. V těch nových Xkách, kde už není xorg.conf, nevím, jak se to dělá. Možná by pomohlo vytvořit xorg.conf a tímto jedním rozlišením.

    Já s notebookem často přecházím, tak jsem si namapoval nastavení rozlišení na klávesovou zkratku.
    17.1.2014 21:53 Hannibalus | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    no ved aj ja. jak sis to namapoval? nevim ci by pomohlo vytvorenie xorg.conf. ja doma pouzivam 1920x1200 a v praci tam ked napojim monitor tak tam mi to je automatikou cize na 1920x1080 na 22". plus mam este jeden doma ale ten je 24" s 16:9 a mne by strasne pomohlo pokial by som mal namapovane tieto dve nastavenie.
    32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil. Linux without fckin systemd
    17.1.2014 22:03 Hannibalus | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    uz asi viem, miesto xorg.conf sa pouziva subor v /home/uzivatel/.profile a tam sa to supne
    32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil. Linux without fckin systemd
    Jendа avatar 18.1.2014 00:17 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    jak sis to namapoval?
    V Xfce jsem to naklikal v Nastavení → Klávesnice → Application Shortcuts.
    18.1.2014 00:50 Hannibalus | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmena rozlisenia na ext. monitore s VGA
    ja pouzivam KDE ale snad si to nejak namapujem.

    inak diky
    32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil. Linux without fckin systemd

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.