PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ahoj,
pokouším se dostat openSUSE 13.1 jako další systém na notebook HP 650 s Win8 - je tam UEFI a Secure boot.
Hlásí mi to:
Nastala chyba při instalaci GRUB2-EFI
cp: nelze vytvořit obyčejný soubor "/boot/efi/EFI/opensuse/grubx64.efi
Systém souborů je pouze pro čtení.
Jestli tomu rozumím dobře, tak tam prostě zapisovat nemohu. To je dost divné. Před nějakou dobou jsem to už zkoušel a podařilo se mi tam nějak dostat openSUSE 12.3 - tedy je v bootovací nabídce, ale nenaběhne mi.
Netušíte někdo, co dál? Čím jsem to mohl zamknout?
Díky. Zkusím Nenapadlo mne kontrolovat mountování při instalaci - nikdy jsem to nedělal. Nechávám to v podstatě na instalátoru: mám už připravené partition (systémovou a swap), on je najde a připojuje. Já jen změním, aby nevytvářel samostatnou pro /home.
Teď mě napadlo, jestli se náhodou nezměnilo chování instalátoru mezi verzí 12.3 a 13.1.
Aha, děkuji za informaci. Já jsem mezi tím samozřejmě aktualizace instaloval a mysliím dokonce upgrade na W8.1.
Zálohuje se to jako běžný oddíl? Nebo stačí nakopírovat obsah?
Díky.
Předpokládám, že jde o složky uvnitř složky /EFI, protože v kořenu je ještě jedna složka /boot (uvnitř je jen jeden soubor a to boot.sdi) a nějaké soubory .BAK, .Log a .bmp.
Ve složce /EFI/opensuse, která se mi zřejmě vytvořila při minulém pokusu o instalaci openSUSE(jak to bylo odemknuté), je šílený bordel - názvy složek a souborů se zakázanými znaky (otazníky apod.) a tak mi nejdou v mc zkopírovat :(.
Ale i ve složce /EFI/Microsoft/Boot je nějaký soubor s šíleným názvem BCD{nějaké hexa znaky}.TM.blf, který v mc nejde zkopírovat.
Tiskni
Sdílej: