Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
System Setting > Display and monitor > Size and orientation funguje tak jak má. Mohu zvolit rozmístění vedle sebe a rotaci jednotlivých displayů a pokud neskončím session je vše OK. Problém je, že se mi konfigurace nezachová, když se odloguji. Při příštím přihlášení jsou oba displaye přes sebe a do té doby než druhý display v System setting vypnu, správně napozicuji a zapnu, zobrazení se nezmění. Samozřejmě rozložení oken, které se uložily na konci session je rozbité, protože všechny se nahází na ten jeden monitor.
Zatím jsem zjistil následující:~/kde4/share/config/ občerství čas jen pro soubor plasma-desktoprc který přikládám
[$Version] update_info=plasma_popupapplet_fix_groups.upd:PlasmaPopupAppletFixGroups2 [ActivityManager HiddenTemplates] plasma-layout-org.kde.plasma-desktop.desktopIcons.desktop=true plasma-layout-org.kde.plasma-desktop.photoActivity.desktop=true [BackgroundConfigDialog] Height 1200=719 Height 960=719 Width 1280=649 Width 1600=649 Width 1920=649 [DownloadDialog Settings] Height 1200=400 Width 1600=700 Width 1920=700 [KFileDialog Settings] Height 1200=583 Recent Files[$e]=$HOME/Dokumenty/mand1.txt,$HOME/Dokumenty/mand1.txt Width 1600=800 [KPropertiesDialog] Height 1200=356 Width 1920=363 [PlasmaViews][1] panelVisibility=0 [PlasmaViews][1][Horizontal1600] offset=0 [PlasmaViews][1][Horizontal1920] offset=0 [PlasmaViews][1][Sizes] lastsize=1920 [PlasmaViews][1][Sizes][Horizontal1280] max=-1,-1 min=-1,-1 offset=0 size=1600,35 [PlasmaViews][1][Sizes][Horizontal1600] max=1600,35 min=1600,35 offset=0 size=1600,35 [PlasmaViews][1][Sizes][Horizontal1920] max=1920,35 min=1920,35 offset=0 size=1920,35a
plasma-desktop-appletsrc kde nebylo nic zajímavého, pozice a grupování apletů.
Nicméně našel jsem v tomtéž konfiguračním adresáři ještě krandrrc, který má správnou informaci, ale je ze září a zřejmě vůbec není brán v potaz[Display] ApplyOnStartup=true StartupCommands=xrandr --output HDMI1 --pos 1920x0 --mode 1600x1200 --refresh 60\nxrandr --output DP2 --pos 0x0 --mode 1920x1200 --refresh 59.9502\nxrandr --output DP2 --primary [Screen_0] OutputsUnified=false UnifiedRect=0,0,0,0 UnifiedRotation=1 [Screen_0_Output_DP2] Active=true Rect=0,0,1920,1200 RefreshRate=59.9501724243164 Rotation=1 [Screen_0_Output_DVI-I-1] Active=true Rect=1600,0,1280,1024 RefreshRate=75.0246734619141 Rotation=1 [Screen_0_Output_HDMI1] Active=true Rect=1920,0,1600,1200 RefreshRate=60 Rotation=1a také shellový script
startupconfig, který také vypadá, že má správnou informaci, je z minulého týdne, tj. upgrade ho nemodifikoval, ale také patrně neproběhne.
#! /bin/sh # kcminputrc Mouse cursorTheme 'Oxygen_White' kcminputrc_mouse_cursortheme=Oxygen_Blue # kcminputrc Mouse cursorSize '' kcminputrc_mouse_cursorsize=0 # ksplashrc KSplash Theme Default ksplashrc_ksplash_theme=ksplashx-suse # ksplashrc KSplash Engine KSplashX ksplashrc_ksplash_engine=KSplashX # krandrrc Display ApplyOnStartup false krandrrc_display_applyonstartup=true # krandrrc Display StartupCommands '' krandrrc_display_startupcommands='xrandr --output HDMI1 --pos 1920x0 --mode 1600x1200 --refresh 60 xrandr --output DP2 --pos 0x0 --mode 1920x1200 --refresh 59.9502 xrandr --output DP2 --primary' # krandrrc [Screen0] # krandrrc [Screen1] # krandrrc [Screen2] # krandrrc [Screen3] # kcmfonts General forceFontDPI 0 kcmfonts_general_forcefontdpi=0 # kdeglobals Locale Language '' # trigger requesting languages from KLocale kdeglobals_locale_language=cs klocale_languages=cs:en_USMoje otázka je taková, jak to KDE vlastně startuje a jak udělám, aby odstartovalo do dvoumonitorové konfigurace správně? Rád bych ponechal řízení na KDE protože občas monitory otáčím, ale jen skutečně zapsat aktuální polohu do konfiguráků.
Ahoj. Resil jsem obdobny problem. Zjistil jsem ze staci definovat vychozi monitor a nastaveni se ulozi. Takze vyber si hlavni monitor a klikni na tu hvezdcku tam a zvol rozlozrni. Po restartu se plochy zobrazily spravne. Problem je v oknech aplikaci ja tomu soukrome rikam anarchie oken. Ty se spousti chaoticky nepamatuji posledni monitor - je to hruza ve 12.3 to fuungovalo perfektne v 13.1 anarchie. Zkousel jsem ruzne verze KDE zmenu nasraveni - stravil jsem na tom 2hodiny - bez efektu - smiril jsem se s tou anarchii.
aha já tyto problémy pozoruji na desktopu + 4x monitor. Takže situace je trochu odlišná.
Tohle mi dělala GK NVIDIA s uzavřeným ovladačem, tuto kartu jsem musel vyměnit pro nedostatek výstupů, ted mám AMD a otevřený ovladač (s uzavřeným jsou pruhy v obraze) a problém s velikostí není...
Podivné chování KDE jsem pozoroval a vyřešilo smazání ~/.kde4 a jak se znovu vytvořil tak po nastavení to fungovalo. Zkus zazálohovat .kde4 a vyzkoušej zda-li to pomůže
xrandr --auto ..
Tiskni
Sdílej: