FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
potřeboval bych zachytávat všechen provoz na b/g/n WiFi síti (míněno všechen provoz na jednom konkrétním kanále), ale nedaří se mi to.
Používám OpenSuse 13.10 a USB WiFi kartu Linksys WUSB600N (čip Ralink RT2870/3070), mám vytvořené SSID vysílající na b/g/n, kanál 6. Pro zachytávání paketů používám airmon-ng a tshark:
linux-fjh8:/home/fast # airmon-ng start wlp0s26u1u2 6 Found 5 processes that could cause trouble. If airodump-ng, aireplay-ng or airtun-ng stops working after a short period of time, you may want to kill (some of) them! PID Name 639 avahi-daemon 640 wpa_supplicant 723 NetworkManager 2986 dhclient 2990 dhclient Process with PID 2986 (dhclient) is running on interface wlp2s0 Process with PID 2990 (dhclient) is running on interface wlp0s26u1u2 Interface Chipset Driver wlp2s0 Broadcom wl - [phy0] wlp0s26u1u2 Ralink RT2870/3070 rt2800usb - [phy1] (monitor mode enabled on mon0) linux-fjh8:/home/fast # tshark -i mon0 -s 0 -w /home/capturetest_bgn.cap Running as user "root" and group "root". This could be dangerous.http://www.aircrack-ng.org/ Capturing on 'mon0' 607029 ^C 1239 packets dropped
Do SSID mám připojen ještě jeden notebook, na kterém jsem nechal stáhnout z internetu 200MB soubor, ovšem po ukončení stahování měl soubor capturetest_bgn.cap jen cca 100MB. Jakoby capture zachytil jen polovinu dat, která protekla vzduchem.
Zkusil jsem ještě kartu TP-Link TL-WN722N (čip Atheros AR9271) - se stejným výsledkem.
Když jsem síť překonfiguroval na b/g (bez n), zachytil jsem oběma kartami všechen provoz.
Zkoušel jsem hledat na domovských stránkách airmon-ng (http://www.aircrack-ng.org/) a pak i pomocí Googlu, jestli pro zachytávání na 802.11n nejsou potřeba nějaké speciality, ale nic jsem neobjevil.
Pokud by měl někdo s touhle problematikou zkušenosti, budu vděčný za každou radu, jak na b/g/n síti zachytávat všechen provoz.
erchamionNa otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: