Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
potřeboval bych zachytávat všechen provoz na b/g/n WiFi síti (míněno všechen provoz na jednom konkrétním kanále), ale nedaří se mi to.
Používám OpenSuse 13.10 a USB WiFi kartu Linksys WUSB600N (čip Ralink RT2870/3070), mám vytvořené SSID vysílající na b/g/n, kanál 6. Pro zachytávání paketů používám airmon-ng a tshark:
linux-fjh8:/home/fast # airmon-ng start wlp0s26u1u2 6 Found 5 processes that could cause trouble. If airodump-ng, aireplay-ng or airtun-ng stops working after a short period of time, you may want to kill (some of) them! PID Name 639 avahi-daemon 640 wpa_supplicant 723 NetworkManager 2986 dhclient 2990 dhclient Process with PID 2986 (dhclient) is running on interface wlp2s0 Process with PID 2990 (dhclient) is running on interface wlp0s26u1u2 Interface Chipset Driver wlp2s0 Broadcom wl - [phy0] wlp0s26u1u2 Ralink RT2870/3070 rt2800usb - [phy1] (monitor mode enabled on mon0) linux-fjh8:/home/fast # tshark -i mon0 -s 0 -w /home/capturetest_bgn.cap Running as user "root" and group "root". This could be dangerous.http://www.aircrack-ng.org/ Capturing on 'mon0' 607029 ^C 1239 packets dropped
Do SSID mám připojen ještě jeden notebook, na kterém jsem nechal stáhnout z internetu 200MB soubor, ovšem po ukončení stahování měl soubor capturetest_bgn.cap jen cca 100MB. Jakoby capture zachytil jen polovinu dat, která protekla vzduchem.
Zkusil jsem ještě kartu TP-Link TL-WN722N (čip Atheros AR9271) - se stejným výsledkem.
Když jsem síť překonfiguroval na b/g (bez n), zachytil jsem oběma kartami všechen provoz.
Zkoušel jsem hledat na domovských stránkách airmon-ng (http://www.aircrack-ng.org/) a pak i pomocí Googlu, jestli pro zachytávání na 802.11n nejsou potřeba nějaké speciality, ale nic jsem neobjevil.
Pokud by měl někdo s touhle problematikou zkušenosti, budu vděčný za každou radu, jak na b/g/n síti zachytávat všechen provoz.
erchamionNa otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: