Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Používám Openfire. Žádné ztrácení zpráv jsem nezaznamenal, přestože ztrát spojení je spousta.
V budoucnu hodlám vyzkoušet ještě Tigase, ale to bude ve vzdálené budoucnosti, protože na to nemám čas. Hlavním důvodem pro změnu bude (údajně) podpora pro streamování všeho druhu (videohovory atd.) v Tigase, což s Openfire trochu skřípá. (Podstatnou otázkou ovšem zůstává, jestli je to spíš problém Openfire nebo problém léta neopravovaných bugů v Jabber klientech.)
No, s tím Psi+ problém trochu je, většinou se musí patchnout a překompilovat (kni)hovna qca. Ale pak funguje skvěle. Jitsi a Pidgin fungují out-of-the-box, ale zase nemají tolik zajímavých funkcí jako Psi+. Například mi ve většině univerzálních klientů chybí možnost poslat někomu Jabber zprávu do konkrétního zdroje. V dnešní době je každý připojený asi tak z pěti zařízení, ale málokdo má automaticky nastavené priority zdrojů tak, aby mu zpráva došla tam, kam má. Nebo se taky může stát, že někomu chci poslat zprávu, kterou stejně může řešit jedině u kompu a ne s mobilem v ruce. Přesně v takovém případě se hodí vybrat zdroj a neotravovat toho člověka předem. V tomto ohledu Psi+ zkrátka rulezzz.
Mozna to vsechno vychazi z meho nepochopeni xmpp jako takoveho, nebo z me predstavy, jak bych chtel, aby to fungovaloOsobně se zatím s žádnými lidmi, co by XMPP přirovnávali k IMAPu neznám. Naopak mám za to, že vychází z tradičního návrhu instant messaging systémů. Ale je relativně volně rozšiřitelný, pokud má někdo zájem komunitu trochu vést.Proste jsem si predstavoval, ze to bude fungovat jako ten imap, ke kteremu casto xmpp lide prirovnavaji.
Proste poslu zpravu, ulozi se na server a KLIENT se pokusi ji zobrazit.Ukládání na serveru se v IM i v XMPP považuje za doplňkovou feature.
Zprava by mela cas odeslani, poradove cislo, apod. Takze si muzu v klientovi nastavit, ze chci zobrazovat poslednich treba 10 zprav. Tim by se absolutne predeslo nejakemu ztraceni, protoze by zpravy lezely na serveru dokud bych je nesmazal / neprecetl.Zprávy se můžou ztrácet už při odesílání, takže obecné řešení to není. Na druhou stranu u zpráv již přijatých serverem máš tu výhodu, že stačí vyřešit tvého klienta a tvůj server, je to tedy funkcionalita, kterou lze v XMPP implementovat aniž bys ji musel dostat na cizí servery a klienty.
Stacilo by proboha jenom, kdyby ji ulozil do offline i kdyz klient nepotvrdi ACK.Vždyť ano. Neexistuje technická překážka, která by v implementaci protokolu mezi klientem a serverem bránila. Takže je to jenom o tom, jestli to někdo udělal nebo udělá, popřípadě někomu za takovou práci zaplatí.
Pokud potřebuješ "něco jako imap", tak co zkusit ... imap?Good point.
Mně to nepřipadá až tak uhozené. Občas posílám sám sobě na jiný stroj TODO list. To taky umí jedině Psi, protože například v Pidginu sám sobě zprávu na jiný zdroj nepošlu.
Tiskni
Sdílej: