Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
$ uptime
17:46:44 up 1 day, 6:26, 4 users, load average: 1,17, 0,79, 0,64
root@maguro:/ # uptime up time: 20:13:03, idle time: 03:04:05, sleep time: 17:49:09
I don't know exactly when it was changed, but jiffies is now
updated when we return from suspend, which causes the uptime to
effectively increase while we are suspended.
Pri dalsim zkoumani jsem zjistil, ze jadro spravnou hodnotu zna protoze dmesg (cerpajici z /dev/kmsg) ukazuje spravne kdy se stala udalost aniz by zapocitavalo suspend. Teda v tomto kontextu je to vlasnte spatne. Protoze pak dmesg -T ukazuje nesmyslne casy (na coz ovsem upozornuje manpage
-T, --ctime Print human-readable timestamps. Be aware that the timestamp could be inaccurate! The time source used for the logs is not updated after system SUSPEND/RESUME.Spravne by se to chovani kmsg<->sysstat tedy melo prohodit aby to davalo smysl
Tak jsem se dopatral, odkud se bere cas pro kmsg a na zaklade toho napsal miniutilitku nazvanou realuptime
#include <stddef.h> #include <stdio.h> #include <time.h> int main(void){ struct timespec monotime; clock_gettime(CLOCK_MONOTONIC, &monotime); int seconds = monotime.tv_sec % 60; int minutes = (monotime.tv_sec / 60) % 60; int hours = monotime.tv_sec / 3600; printf("Real uptime: %02d:%02d:%02d\n", hours, minutes, seconds); return 0; }Takze vyreseno. V linuxu (je veci nazoru zda v kernelu nebo v userspace, asi v tom druhem) rozhodne je bug, ktery, jak se zda, skoro nikoho netrapi. Ale da se workaroudovat. Pripadam si uplne jako ve windows :-p
Svůj názor jsem napsal jednoznačně. A pokud to z toho snad nebylo jasné, nemyslím si, že výklad slova na jakési wiki je závazný pro to, čemu se v Linuxu bude říkat uptime. Koneckonců třeba load average se také na různých systémech počítá různě a nikdo kolem toho nedělá humbuk.
Co se informací poskytovaných jádrem týká, tam bych pak jednoznačně upřednostnil zpětnou kompatibilitu. Ohledně uptime prezentovaného userspace utilitami je mi to celkem jedno, jen by asi bylo vhodné, aby všechny ukazovaly totéž - což by asi nebylo úplně snadné zajistit, pokud by se to mělo změnit.
To bude sranda až to jednou někde někdy bude dávat hausnumera
Tiskni
Sdílej: