Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj, experimentuju s pripojenim embedded desky k serveru s linuxem. Potreboval bych navazat spojeni s linuxovym serverem - zrejme TCP s dlouhym timeoutem - aby to viselo na lince a jednou za cas spolu zakomunikovalo. V pripade vypadku spojeni by ta se ta deska znovu pokousela spojit a odeslat data z bufferu.
Na serveru s linuxem bych potreboval prichozi data zpracovat skriptem a ukladat do databaze no a naopak, data z databaze zase odesilat na to zarizeni. Jake reseni doporucujete na serverove strane?
1) Neni nekde nejaky tutorial na tohle tema? S Cckem si moc netykam, existuje neco hotoveho, co by dokazalo treba pracovat se souborem, ktery si budu pomoci PHP skriptu vybirat, parsovat a ukladat do databaze / vkladat do nej data k odeslani?
2) Da se to TCP spojeni smerovat primo na php script, nebo na tohle neni PHPcko vhodne?
3) Tech zarizeni by melo byt na jeden port pripojenych nekolik - to by ale TCP melo osetrovat samo a vytvaret pro kazde spojeni extra socket, ze ? Cili kazde zarizeni by komunikovalo "se svoji instanci" i kdyz to bude na jednom portu toho serveru, je to tak?
Jinak bylo mi tady uz porazeno pouzit netcat. Koukam na nej a mozna by se pro ten ucel vyborne hodil. Mohl by prijimat spojeni a vytvaret soubory, s cislem klienta a id zpravy, ktere by pak mohlo PHP vyzvedavat a parsovat.
1) Zajimalo by mne ale, jak to funguje, kdyz pouziju netcat v modu listen, na urcitem portu a pripoji se vice zarizeni na ten dany port. Musim mit pro kazde spustenou jednu instanci netcatu, nebo jak to funguje?
2) jak nastavit timout toho spojeni? Abych se mohl pripojit, poslat AHOJ a cekat na data od netcatu treba 5 minut? Ta zarizeni jsou totiz za neverejnou IP a casto za NATem a tak potrebuju, aby to spojeni iniciovalo dane zarizeni, ale pritom aby trvale ocekavalo zpravu od serveru a bylo schopne ihned odpovedet - ohlasit svuj aktualni stav.
Aha, tzn. ze bude bezet jako daemon a muze naslouchat na tcp portu a primo obsluhovat to spojeni i databazi, ze? Tzn. primo jak mu to bude prichazet, muze ladovat data do databaze a naopak, jakmile najde polozku v BD k odeslani, tak odpovi.
Predpokladam, ze na netu budou nejake tutorialy.
Jinak s tim PHP by se to dalo udelat taky? Jde mi o to, to nejak zatim rozhybat a pak teprve vylepsit. A php je mi prece jen blizsi, nez python. I kdyz, byla by to aspon sance se jej naucit
Prave, ze to HTTP i GET a POST docela dobre umi. Puvodne jsem zamyslel, postavit to tak, ze by se kazdych x sekund delal get na PHP script a ten by generoval odpovedi. Libi se mi to i co se tyka osetreni chybovych stavu, moznosti jednoduse presmerovat server jinam, v pripade vypadku / udrzby, apod. no a v neposledni rade taky proto, ze 80tku port maji povolenou temer vsude, cili by odpadaly problemy s firewally na nejake exoticke porty.
Vsechno by to bylo krasne, kdyby to zarizeni komunikovalo jen smerem KLIENT - SERVER. Jenomze ja potrebuju co nejrychlejsi reakci v pripade, ze server potrebuje klientovi neco rict. A tady jsem si rekl, ze to je pekna prasarna, mit v siti zarizeni, ktere kazde 3 sekundy delat GET na nejaky webserver, ze mnohem cistejsi reseni bude, mit otevreny socket a cekat na data - defakto nulovy traffic, kdyz se nic nekomunikuje.
Co si o tom myslite vy? Je to prasarna, delat kazde 3 sekundy GET, nebo resim blbosti? Resili byste to TCP spojenim, nebo se na to vykaslali a usnadnili si praci? Jde mi proste o to, ze to bude generovat neustaly traffic - sice maly, ale trvale a router bude blikat jak divy a ten server, pokud tech zarizeni bude hodne, se z toho taky pose-e.
To jako pri tom http spojeni? Tzn. ze by se nastavil apachi veeeeliky timeout a ten php script by to zdrzoval? Treba bezel v nejake smycce a kdyby prisla akce, ktera by se mela prenest na toho klienta, tak by se smycka ukoncila?
Je to ciste reseni? A nebudou to spojeni prerusovat treba routery?minuta je takova idealni doba... 60 dotazu behem hodiny se da prezit a pritom minutovy timeout neni nic tak strasneho, ze? Zvladne treba apache/nginx s php najednou takhle pridrzet stovky klientu? Kazdy http dotaz je defakto takove otevrene TCP spojeni, ze ? Jen to neobsluhuje muj server v pythonu, ale treba apache...
Tiskni
Sdílej: