Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Pomalicky sa aj u nas zacal rozbiehat VDSL a obraciam sa po nejakom modeme.
Momentalne mam ADSL2 Asus AM 602 (cca 8-10 rokov bez poruchy a vypadkov 24/7), spokojnost maximalna.
Teraz mam moznost od poskytovatela dostat ZYxel P-2812HNU-F3, ale len do prenajmu co prestavuje za 24 mesiacov 47,76€.
Dalsia moznost je, ze si mozem kupit vlastny modem, hladam teda nieco jednoduche na baze ako som mal Asus AM 602, ale to uz asi dnes tazko kupit (vsetko je dnes zo zabudovanym, routerom wifi atd ....)
Nasiel som par zariadeni:
zyxel p 870hn
zyxel vmg1312-b
http://www.alza.sk/asus dsl-n66u
Strukturu siete mam riesenu tak, ze modem je v bridge mode, ktory je napojeny na RB Mikrotik a vsetko sa nastavuje tam, vratane PPPoE. Pre VDSL by som to chcel riesit tak isto, modem do bridge modu a vsetko riesit v Mikrotiku.
Co by ste mi odporucili ? Ako ste to riesili s prechodom na VDSL ?
thx
Teraz mam ADSL 10/0,5 Mbps a take rychlosti aj realne dosahujem. Od ustredne som vzdialeny vzdusnou ciarou cca 100m a kablom mozno 200. Ak budem mat VDSL, tak by som mal mat 20/2 Mbps co uz je "pre mna" celkom slusne (dokonca sa da doobjednat upload na 5 Mbps)
Tiskni
Sdílej: