OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V koši mi zůstávají nějaké soubory, kterých se nemohu zbavit. Rád bych prohnal nad domovskou složkou fsck, ale složka je zašifrována pomocí LUKS/dm-crypt (standartní řešení navolené při instalaci openSuse).
Pokud uživatelský účet odhlásím a přihlásím se jako root a pokusím se kontejner připojit pomocí:
cryptsetup luksOpen /home/image.img my_home
zadám správné heslo (login do KDE funguje korektně), tak dostanu:
No key available with this passphrase.
Zkoušel jsem i variantu:
cryptsetup luksOpen --key-file /home/image.key /home/image.img my_home
ale to také nikam nevede:
No key available with this passphrase.
Nevíte jak připojit manuálně kontejner, abych mohl provést fsck?
Řešení dotazu:
LUKS jsem sice nikdy nepoužíval a neznám jeho vlastnosti, ale pokud stojí na dm-crypt, mělo by stačit jej standardně připojit (pokud to ještě lze), a vypsat si parametry:
dmsetup table jméno_zařízení --showkeys
Jméno zařízení lze případně vynechat, potom jsou vypsána všechna zařízení. Příkaz vypíše zejména šifrovací klíč, počáteční sektor a jejich počet, případně další parametry, které potom lze podstrčit příkazu dmsetup create
, kterým lze vytvořit dešifrované, leč nepřipojené zařízení, které pak lze prověřit pomocí fsck.
--key-file
, tak se mě nezeptá ani na heslo a objeví se:
No key available with this passphrase.
pam_mount
. Popis konfigurace a nastavení, když si to děláš sám, je třeba tady nebo nebo tady. Je třeba projít konfiguráky a zjistit, co vlstně implicitní řešení v distribuci dělá. Obvykle by mělo poslat do cryptsetup přímo heslo, ale možná je možné upravit login, tak aby se posílalo něco co se z hesla vypočte, třeba hash. Nicméně v konfiguacích pam_mount by se to, co se děje, mělo najít. Osobně právě na openSUSE používám pravě pam_mount pro připojení datového disku (nastaveno podle posledního z odkazů pro arch) a vše funguje jak má.
(samozřejmě pro mountování crypted volume žádný uživatel se neuvádí, podstatné je jen heslo ke klíči.)
Ještě by mohlo být jednodušší zjistit, jestli se při odhlášení uživatele ten cryptovaný volume odpojuje. tedy lognout se třeba na prvním terminálu na roota. v grafice se lognout jako uživatel, rootem zkusit otevřít nějaký soubor na tom cryptovaném volume, aby se systém trochu bránil proti jednoduchému odmoutování, pak odhlásit uživatele, a jestli cryptovaný fs zůstane, tak ho odmoutovat a na /dev/mapper/crypted_vol provést fsck.
openssl aes-256-ecb -d -in /home/image.key | cryptsetup luksOpen /home/image.img my_home
sifra suse ale muze bejt jina no, vono jich tolik neni a heslo znas :) jeste by to mohlo byt zasifrovany gnupg misto openssl
openssl aes-256-cbc -d -in /home/image.key | cryptsetup luksOpen /home/image.img my_home
Tiskni
Sdílej: