abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Dotaz: 5Ghz wifi karta pre linux (Fedora 20)

    20.10.2014 22:26 Peter
    5Ghz wifi karta pre linux (Fedora 20)
    Přečteno: 911×
    Dobrý deň vám prajem.

    Potrebujem do PC, čiže do pci alebo pci-e 5GHz wifi sieťovku, ideálne by bolo keby bola aj na 2,4GHz a úplne dokonalé keby mala stolovú anténu, ale samozrejme takú aby bez problému fungovala na linux-e. Niežeby som mal problém skompilovať si modul do jadra (10 rokov na gentoo urobilo svoje), ale bol by som rád keby to bola sieťovka s existujúcim modulom v jadre. Nájde sa prosím vás dobrá duša, ktorá by mi doporučila nejaký kúsok, ktorý sa ale dá kúpiť v SK/CZ?

    Vopred vám veľmi pekne dakujem.

    Odpovědi

    20.10.2014 23:20 Petr Svoboda | skóre: 13 | blog: * | Příbram
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 5Ghz wifi karta pre linux (Fedora 20)
    Nám funguje TP-Link TL-WDN4800:

    http://www.abclinuxu.cz/hardware/pridavne-karty/sitove-karty/wifi/pcie/tp-link-tl-wdn4800

    https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TL-WDN4800

    Konkrétně 168c:0030 (rev 01) / Subsystem: 168c:3112

    Ale anténu na stůl nemá. ;-)
    21.10.2014 17:54 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 5Ghz wifi karta pre linux (Fedora 20)

    Proč by se ten kousek měl dát koupit v SK/CZ? Vždyť přece existuje například eBay a v rámci EU projde všechno bez cla. Z ostatních států v případě tohoto malého zboží v 99% případů rovněžtak. Neexistuje žádný důvod omezovat se na české nebo slovenské E-shopy, protože ve srovnání s eBay mají v mnoha ohledech extrémně malý sortiment.

    Výše odkazovaná síťovka je zastaralý model, který umí jenom 802.11n a nic víc. Před párl lety by asi byla dobrá, ale dnes máme rok 2014.

    Doporučoval bych použít notebookovou WiFi kartu, protože bývá mnohem víc variant na výběr. Tady je jednoduchá redukce mezi PCIe a mini-PCIe, která umožňuje použít notebookové karty v desktopu, včetně až čtyř antén. Samozřejmě taky existuje klasický tříanténový model.

    WiFi karty s podporou 802.11ac, které budou v Linuxu fungovat out-of-the-box a které podporují dokonce i režim AP, jsou taky snadno dostupné, například Intel nebo Atheros. Ovšem pozor na zastaralé 802.11n modely přimíchané ve výsledcích vyhledávání. Má smysl vybírat pouze modely s podporou 802.11ac.

    Atheros je k sehnání i ve 3x3 variantě, zatímco Intel mívá u nejnovějších modelů pouze 2x2 antény, nicméně kdybych si měl dnes vybírat WiFi chipset, po mnoha negativních zkušenostech s Atherosem, který má asi tak v každém druhém kernelu rozbitý AP režim v driveru (což způsobuje výpadky spojení) bych asi zvolil Intel. O Atherosu se povídají nesmyslné báje, jak „je prostě nejlepší“ nebo „začíná tam, kde ostatní končí“, ale není to pravda. Kernelové drivery pro chipsety Intel jsou mnohem spolehlivější. A celé je to nakonec o tom, který chipset bude spolehlivě fungovat, nikoliv o tom, který má o několik procent lepší citlivost či jiné parametry.

    Tohle ^^^ ale platí pouze a výhradně pro AP režim. Jestliže by měl ten desktop fungovat jako klient, pak bych rozhodně dal přednost 3x3 Qualcommu/Atherosu před 2x2 Intelem, protože v režimu klienta většinou všechny drivery fungují bez problémů.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.