Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
/var/www
používám běžného uživatele - nikdy roota. Edituje se to pak mnohem jednodušeji, protože se nemusím jako root přihlašovat a mohu to dělat přímo ze svého účtu.
... zda používáš mod_php nebo FastCGI.Používám mod_php.
... používám běžného uživatele - nikdy roota.Tak, že nemusí být vlastník www-data? Jde mi o to, aby instalační scripty mohl vytvořit / zapisovat do konfiguračních souborů. Děkuji
/var/www
, ale není to podmínkou. Stačí po dobu instalace nastavit práva na adresář 777 a pak je vrátit zpět.
Vlastník nemusí být www-data. Je pouze důležité, aby Apache mohl z toho adresáře číst a pokud možno jiní uživatelé ve stejné skupině nesměli nic. Proto se doporučují práva 604, resp. 705, aby vlastník adresáře mohl ty soubory editovat.
Pokud však instalaci budeš provádět přes webové rozhraní, instalace poběží pod uživatelem www-data. Proto bude logické, když uživatel www-data bude vlastníkem takového adresáře. V tom případě budou dokonce stačit práva 600, resp. 700.
Obě řešení mají své výhody i nevýhody.
users
a používá se mod_php
, to jinak nejde. Na vlastní stroji si však admin může nastavit práva praktičtěji, viz níže.
Naštěstí se na veřejném hostingu používá FastCGI téměř systematicky, takže to není nutné řešit - mod_php
se vlastně používá už jen u privátních hostingů.
Také je vhodné nastavit umask na 002 namísto 022, aby nově vytvořené adresáře a soubory byly zapisovatelné skupinouTen umask se nastavuje jen pro adresáře předpokládám, a jen pro ty koncové? Nebo celá posloupnost vnoření?
nastavení pro všechny soubory a adresáře - uživatele nastavím na www-data - skupinu nastavím na root a - soubory nastavím na 0400 (bez možnosti zápisu) nebo na 0600 (s možností zápisu) - adresáře nastavím na 0500 (bez možnosti zápisu) nebo na 0700 (s možností zápisu)2 MOŽNOST
nastavení pro všechny soubory a adresáře - uživatele nastavím na root - skupinu nastavím na www-data a - soubory nastavím na 0640 (bez možnosti zápisu) nebo na 0660 (s možností zápisu) - adresáře nastavím na 0750 (bez možnosti zápisu) nebo na 0770 (s možností zápisu)Chápu to dobře? A co "x" ? (nastavení pro spouštění scriptů) to není potřeba vůbec pro php? Díky
#!/usr/bin/env php
" a nastavená práva ke spuštění; webservery to však řeší trošku jinak.
Pokud nevíš kudy kaam, na čistý Debian nainstaluj ISPConfig a užívej si spokojeného užívání webů
Všechny weby pod jedním userem je cesta do pokel. Jeden zavirovaný web ti zbouchne všechny
Všechny weby pod jedním userem je cesta do pokel. Jeden zavirovaný web ti zbouchne všechnyA jedna lajdácká chyba programátora vytvářející ISPConfig a má důvěra v tuto aplikaci mě stála veřejnou ostudu, zveřejnění několika DB, 20 bezesných nocí, a stres za 10let života! A vyjádření tech. support? Sorry! We accept no liability for any losses. Děkuji, nechci...
Stále lepší jedna odstraněná chyba, než totálně blbě udělaná instalace od uživatele, který netuší co dělá.
BTW - co to bylo za chybu? Jak je to dlouho?
Tiskni
Sdílej: