plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
network.http.proxy.pipelining - false(jestli náhodou není v true)
tu uz nestaci menit verzie komponentov, skusat ich navzajom a zistovat kompatibilitu, ale radsej pozret sa na to cele trocha hlbsie, takze:
A podla vysledkov dalej zistovat dovody. Problem je mozno v DNS. Web "mobilmania.cz a jejich katalog mobilů je typická stránka" - tento pripad je o tom, ze obrazky su hostovane na inom serveri (mm.v.mfstatic.cz) ako samotny web obsah (www.mobilmania.cz). Podobne je to s problemom "nebo se stránka nenačte vůbec" - podobne CSS alebo JS skripty mozu byt hostovane na inej domene. Mozno si firefox robi nejaky vlastny DNS preklad a az potom sa zacne pytat proxiny a niekde tam to zlyhava. Preto do toho capturingu by bolo dobre zahrnut aj DNS requesty.
Len ako dodatok: pouzivam Squid 3 v kombinacii s Firefoxom uz niekolko rokov bez problemov.
Mozno to znie divno, ale od istej verzie FF pouziva na internu komunikaciu TCP/IP spojenie na loopback.Pro systémové služby je tohle naprosto regulérní způsob práce. Takže vyvstávají dvě otázky. Zda, proč a jak to používá Firefox, který systémová služba není. A zda a proč používá proxy pro svoji interní komunikaci a jestli by se to nemělo hlásit jako bezpečnostní problém.
Tiskni
Sdílej: