Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
network.http.proxy.pipelining - false(jestli náhodou není v true)
tu uz nestaci menit verzie komponentov, skusat ich navzajom a zistovat kompatibilitu, ale radsej pozret sa na to cele trocha hlbsie, takze:
A podla vysledkov dalej zistovat dovody. Problem je mozno v DNS. Web "mobilmania.cz a jejich katalog mobilů je typická stránka" - tento pripad je o tom, ze obrazky su hostovane na inom serveri (mm.v.mfstatic.cz) ako samotny web obsah (www.mobilmania.cz). Podobne je to s problemom "nebo se stránka nenačte vůbec" - podobne CSS alebo JS skripty mozu byt hostovane na inej domene. Mozno si firefox robi nejaky vlastny DNS preklad a az potom sa zacne pytat proxiny a niekde tam to zlyhava. Preto do toho capturingu by bolo dobre zahrnut aj DNS requesty.
Len ako dodatok: pouzivam Squid 3 v kombinacii s Firefoxom uz niekolko rokov bez problemov.
Mozno to znie divno, ale od istej verzie FF pouziva na internu komunikaciu TCP/IP spojenie na loopback.Pro systémové služby je tohle naprosto regulérní způsob práce. Takže vyvstávají dvě otázky. Zda, proč a jak to používá Firefox, který systémová služba není. A zda a proč používá proxy pro svoji interní komunikaci a jestli by se to nemělo hlásit jako bezpečnostní problém.
Tiskni
Sdílej: