Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ahoj, uz delsi dobu mne to trapi, ale az dnes se Vam s tim sverim ))
Mam v OS rad poradek a proto, kdyz nekdy neco nainstaluji, v euforii, ze to budu potrebovat, pak zjistim, ze to stoji za houby a ja bych to rad ze systemu odebral - proste si udrzoval jen app ktere pouzivam.
V KDE (kubuntu) se to da resit pomerne dobre, protoze tam v Muonu vidim seznam instalovanych aplikaci a jen kliknu na odinstalaci. Horsi to je s aplikacemi, ktere jsem instaloval pres APT-GET install, protoze Muon stoji uplne za HO-NO a 90% aplikaci v nem neni, nebo je to nenajde. Takova aplikace pak v systemu je, ale nejde odebrat.
Resenim je asi pouzit apt-get purge nebo remove? ALE - kdyz nevim, jak se dana app jmenuje? Stene je to na serveru... instaluju, instaluju a rad bych zjistil, co jsem vubec nainstaloval a co muzu odebrat?
Da se nekde :
1) sehnat sehnam instalovanych aplikaci vc. jejich nazvu jako balicku?
2) v KDE mam v systemu treba aplikaci GRC - Gnu radio neco... jak safra zjistim, jak se aplikace jmenuje v apt-get?
3) kdyz delam aktualizace pres apt-get upgrade, nabidne mi to aktualizaci vseho. Vcetne treba owncloud - neda se nejak zapnout, abych musel po jednom odsouhlasit kazdou aktualizaci? Ze se da nastavit nejaky HOLD, to vim, ale kdo si ma kazdy mesic vzpominat na syntaxe? Stacilo by, kdyby se apt-get ptal ANO/NE Diky moc za pripadne rady, jak udrzova v systemu poradek P.
Ze se da nastavit nejaky HOLD, to vim, ale kdo si ma kazdy mesic vzpominat na syntaxe?
Admin. Btw měsíc?
Stacilo by, kdyby se apt-get ptal ANO/NE
V aptitude (v prostředí ncurses) se zobrazují upgradovatelné balíky a zaškrtnout ty, které se mají skutečně upgradovat. Klidně můžete upgradovat jeden po druhém.
apt-get install
nepoužívané balíčky neodstraňuje, to dělá apt-get autoremove
. aptitude
je odlišný v tom, že místo oddělených install
, remove
ap. dělá vše najednou.
(Pozn. pro rejpaly: aptitude
lze spustit aptitude install balíčky…
či aptitude remove balíčky…
, ale to pouze určuje výchozí akci se zadanými balíčky, klidně můžete pro specifické balíčky určit jiné akce pomocí tzv. aktivních přípon, třeba aptitude install abc-
balíček abc
odinstaluje.)
apt-get install nepoužívané balíčky neodstraňuje, to dělá apt-get autoremoveJak autoremove definuje nepoužívané balíčky? Jediný systém, který znám, co to umí správně posoudit je Gentoo, a to díky tomu, že informace o *chtěných* balíčcích ukládá a navíc je umožňuje dost přímočaře spravovat.
# odstraneni balickuu ktere uz nejsou treba (zbytek balicku na kterem zaviselo neco co uz jsi mezitim odstranil pomoci apt-get remove nebo purge) apt-get autoremove # nalezeni nazvu balicku podle nazvu souboru dpkg-query -S soubor
1) sehnat sehnam instalovanych aplikaci vc. jejich nazvu jako balicku?
$ find /bin /usr/bin /usr/local/bin /usr/games -type f |apt-file search -f - -F |sort |uniq
Následující skript neřeší vše, je to jen první nástřel jak na to:
$ ./menu_get_programs.py
2) v KDE mam v systemu treba aplikaci GRC - Gnu radio neco... jak safra zjistim, jak se aplikace jmenuje v apt-get?
$ cd /var/lib/menu-xdg/applications/menu-xdg/
$ fgrep -ril 'Name=X Window Snapshot' . |xargs -i cat {} |fgrep Exec
Exec=xwd | xwud
$ dpkg -S $(which xwd)
x11-apps: /usr/bin/xwd
Tiskni
Sdílej: