Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Ahoj, chtel bych si roztridit archiv fotek a videi pomoci digikamu. Moje predstava je takova, ze budu mit fotky ulozeny na mem domacim serveru s bananaPi a sambou a pomoci SMB4K si je mountuju do /home
Potom si na notebooku ten adresar s fotkami na sambe pridam mezi alba v digikamu a budu tridit a pracovat s nimi.
Soucasne se k fotkam dostanu i z televize, kde mam multimedialni centrum a mam pristupny ten samba share - kdyz prijde navsteva atd.
Vsechno funguje, jenom mne docela zarazi, jak dlouho si digikam nacita info o fotkach. Po spusteni to trva i dele, jak deset minut. Je tam asi 350GB fotek ve 20 000 souborech. Presto si myslim, ze prece neni nutne, pokazde je nacitat znovu, takze jsem to chapal pri prvnim pridani, ale ne po dalsim spusteni.
Jak Vam to funguje s vetsim mnozstvim fotek? A jak to resit? Rozdelit si alba na roky a pracovat jen s jednim rokem, aby tam toho bylo mene?
Muze byt na vine pomala samba? Da se nejak odzkouset, jak rychly je prenos v pripade, ze pristupuji k velkemu mnozstvi souboru? Mam totiz podezreni, ze prenos jednoho velkeho souboru je docela OK, ale prenos vetsiho mnozstvi malych souboru uz je prusvih - fotky jsou totiz na serveru ulozene v sifrovane slozce, kvuli pripadne kradezi disku.
Samba je super, je skoda, ze na linuxu neni nejaky klon [...]Ehm. A co myslíš, že je Samba?
Tiskni
Sdílej: