Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravím!
Hledám náhradu za dnsmasq pro domácí síť. Moje požadavky:
K BINDu nemám příliš důvěry (ani nevím, jestli umožňuje vše, co jsem výše napsal). Doporučíte nějaký moderní nameserver? Díky
Řešení dotazu:
Nevím, jak moc bude podporováno přebití některých hostů nebo domén, zvlášť u serverů podporujících DNSSEC – protože klient validující DNSSEC pozná, že jste záznam zfalšoval.Vzhledem k tomu, že mým cílem je blokovat, tak je mi jedno, jestli se mi podaří docílit podstrčení adresy 0.0.0.0, nebo jestli to vrátní chybu "NO-HOST"...
Navíc osobně si myslím, že DNS není vhodné místo, kde tohle řešit.Proč by nebylo?
Vašim cílem to je. Ale cílem DNSSEC validujícího resolveru je poskytovat validní odpovědi... Je tedy otázka, zda na tuhle schizofrenii přistoupí autoři toho kterého serveru.
A to se vylučuje? (Navíc, cílem DNS resolveru je poskytovat to, co si jeho administrátor přeje. BTW, i Unbound má volbu „domain-insecure“...)
Vhodné místo to není proto, že tím přístupu k daným službám nezabráníte, pouze si uživatel bude muset IP adresu zjistit jinak. Nastaví si jiný DNS server, zadá si adresy do hosts, použije proxy server, bude používat IP adresu...
No, např. použití proxy serveru asi těžko zabráníte (když je uživatel tak blbý, tak ať ). Ale nevidím důvod, proč vedle např. blokování AS Facebooku(*) zároveň neblokovat taky DNS (pro případ, že by mi něco uniklo
)...
(*)Něco jako:
#!/bin/bash FBFW=/etc/firewall/block-facebook.sh /usr/bin/whois -h whois.radb.net '!gAS32934' | /usr/bin/head -n -1 | /usr/bin/tail -n -1 | /usr/bin/xargs --max-args=1 | /bin/grep "^[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]\/[0-9]*$" | /usr/bin/xargs -I {} --max-args=1 echo /sbin/iptables -t mangle -I POSTROUTING -d {} -j DROP \ > $FBFW.new if [ -s $FBFW.new ] then /bin/chmod +x $FBFW.new /bin/mv -f $FBFW.new $FBFW else /bin/echo "Cannot generate rules for $FBFW!" 1>&2 fi
Takže je otázka, zda někdo chce klienty bránit před manipulací s DNS záznamy a zároveň s nimi sám manipulovat.
Ano, to přesně chci a není na tom nic špatného . Jste moc zaslepenou to Vaší ideologií...
Nevim, jak pro domaci nasazeni. Ale mohu doporucit unbound, jak jiz zde bylo zmineno. Zkouseli jsme i PowerDNS, ma nektere zajimave vlastnosti (paketova cache), ale spatne odolava specifickym utokum, resp. odolaval. Presli jsme na unbound:
Intalace na 1 stroji s 16 jadry ma pri cca 2.000 req/s zatez CPU asi 10% a to vetsinou na softirq. Neni problem ustat zatez radu desitek tisic req/s, obykle se zacnou varit prvky okolo. Bez problemu je to pouzitelne pro ISP.
Tiskni
Sdílej: