Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
chkconfig proftpd on
thx skusim chkconfig a dam vediet po restarte
systemctl list-units --all | grep ftpd
2015-03-03 05:49:32,054 local proftpd[2425]: Fatal: unknown configuration directive 'chkconfig' on line 20 of '/etc/proftpd/proftpd.conf'takze som bol nuteny to vymazat. Zaujmalo by mna, preco sa nespusta pri starte pc ako by som to mohol zistit
unknown configuration directive 'chkconfig' on line 20
Co je to /etc/init.d
? V normálních distribucích se spouštění démona při startu povolí pomocí systemctl enable démon
. Tím chci mimo jiné naznačit, že by bylo vhodné v dotazu uvést, o jakou distribuci se jedná.
Pokud se povolený démon po startu nespustí, nejspíš bude na seznamu systemctl --failed
a systemctl status démon
ukáže krátkou hlášku o tom, co se stalo, případně journalctl -u démon
ukáže komplení log příslušným démonem vytvořený.
Zcela nezávisle na distribuci je asi nejsnazší zkusit spustit démona přímo z příkazové řádky ručně, pokud neběží. Tím se hned zjistí, o jaký problém jde: Chyba v konfiguračním souboru? Nesprávný vlastník nebo oprávnění konfiguračního souboru, sdílených adresářů nebo dalších důležitých souborů a adresářů? Segfault? Špatná SELinux policy pro příslušného démona? Špatný SELinux label sdílených adresářů? Zkrátka je třeba toho démona zkusit spustit a podívat se, co se stane. Dotaz na fóru většinou narazí na fakt, že ostatní nemají doma křišťálovou kouli.
# "/etc/init.d" je adresar pro SysVinit scripty sudo /etc/init.d/sluzba (start|stop|restart|reload|status) # nebo 'naemulovane' pres upstart: sudo service sluzba (start|stop|reload|restart|status) # spousteni pri startu sudo update-rc.d sluzba defaults
Aha. No ale Ubuntu není normální distribuce. V tom je právě ten háček. Připadá mi, že jde o tajný projekt Microsoftu a NSA s cílem odradit co největší počet uživatelů od Linuxu.
Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by někdo něco takového vytvářel.
A která distribuce by to byla, prosím pěkně? Používám jich několik, čímž celá úvaha o utkvělé představě ztrácí smysl, že ano.
Ne, Blbuntu není jednoduché. Je jen blbé, nikoliv jednoduché. Distribuce, která neumí ani povolit nebo zakázat systémové služby, by raději neměla vůbec existovat a rozhodně by se neměla dávat do rukou začátečníkům.
Smím se zeptat, která z mnou doporučených distribucí je komplikovanější a v jakém slova smyslu? Většinou doporučuji začátečníkům Fedoru s KDE nebo openSUSE a lidem, kteří chtějí víc experimentovat a učit se, doporučuji ArchLinux. Je na tom něco špatně? Například Fedora není v žádném smyslu komplikovanější než Ubuntu. Víc toho umí, to bezesporu, ale záleží jako vždy na uživateli, co chce nebo nechce využívat. Narozdíl od Ubuntu alespoň Fedora rozlišuje mezi instalací, povolením a spuštěním služeb. To jsou tři odlišné záležitosti, které Ubuntu nebezpečně mixuje dohromady.
Uživatelé utíkají od Linuxu zejména poté, co jsou vystavení Ubuntu a/nebo jakékoliv formě ostudy svobodného desktopu, tedy Gnome. Jakmile uživatel OS X nebo Windows uvidí něco jako Gnome nebo Unity, řekne si: No bezva, tak to je použitelné a nastavitelné asi jako Windows 95 se dvěma 3D efekty navíc — tak já se na to zkusím podívat za 10 let, třeba to pak už k něčemu bude. Bohužel takový začátečník netuší, že od nejpokročilejšího grafického prostředí, jaké je dnes k mání, tedy od KDE, ho dělí jen několik kliknutí ve správci balíčků, a leckdy nemá čas a trpělivost něco takového zkoumat. Kdyby se ve velkých distribucích (ano, včetně Fedory) začalo implicitně instalovat vždy KDE, pokud uživatel nezvolí něco jiného, podíl linuxových desktopů by mohl konečně začít růst.
<cynismus>
To by ale napřed musel Microsoft s NSA přestat vyvíjet Gnome a Ubuntu.</cynismus>
chlapi nehadajte sa tu ja nie som profik, linux mam rad a stale sa na nom ucim nove veci. Pred par rokmi som si postavil server na staruckom zeleze PIII 1Ghz, 512 MB ram s ubuntu 9.04 a vsetko mi fungovalo perfektne niekolko rokov, uptime som mal aj 150-200 dni. Ale v january som sa rozhodol prejst na nove zelezo, kupil som si MB asrock qj1900dc itx a od vtedy zacali problemy.
Nefunguje reboot (uz som to tu na fore riesil) po zmene nastaveni v biose sa napokon podarilo reboot vyriesit, ale uz znova nefunguje. Proftpd na starom stroji fungoval ako hodinky, teraz po reboote, resp. po starte PC nefunguje, musim ho nahadzovat rucne (ale zaujmave je, ze dnes po reboote proftpd bezal (vlastne reboot uz nerobim, jednoducho natvrdo musim vypnut a zapnut PC)).
Prepacte mi, niektorim radam ako vyriesit moj problem som vobec nerozumel, takze neviem ako postupovat pri mojom probleme
thx
chlapi nehadajte sa tuKde vidíš hádání?
Tiskni
Sdílej: