Po více než dvou letech od vydání předchozí verze 2.12 byla vydána nová stabilní verze 2.14 systémového zavaděče GNU GRUB (GRand Unified Bootloader, Wikipedie). Přehled novinek v souboru NEWS a v aktualizované dokumentaci.
Google Chrome 144 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 144.0.7559.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Microsoft zveřejnil zdrojový kód XAML Studia a uvolnil ho pod MIT licencí. XAML Studio je nástroj ze světa Windows, určený pro tvorbu uživatelského rozhraní aplikací pomocí XAML (Extensible Application Markup Language). Stalo se tak zhruba po osmi letech od prvního prohlášení Microsoftu, že se tento kód chystá zveřejnit.
TimeCapsule, 'časová kapsle', je jazykový model trénovaný výhradně na datech z určitých míst a časových období, aby se tak napodobila autentická slovní zásoba, způsob vyjadřování a názory dané doby. Na Hugging face jsou k dispozici modely natrénované na historických textech dostupných v oblasti Londýna mezi lety 1800 až 1875.
Radicle byl vydán ve verzi 1.6.0 s kódovým jménem Amaryllis. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
Zemřel Scott Adams, tvůrce komiksových stripů Dilbert parodujících pracovní prostředí velké firmy.
Sdružení CZ.NIC vydalo novou verzi Knot Resolveru (6.1.0). Jedná se o první vydanou stabilní verzi 6, která je nyní oficiálně preferovanou a doporučovanou verzí, namísto předešlé verze 5. Více o Knot Resolveru 6 je možné se dočíst přímo v dokumentaci.
Byl vydán Linux Mint 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 10.0 vydáno v nové stabilní verzi 11.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je podpora NTSYNC a dokončení architektury WoW64.
Byl vydán Mozilla Firefox 147.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Firefox nově podporuje Freedesktop.org XDG Base Directory Specification. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 147 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
chkconfig proftpd on
thx skusim chkconfig a dam vediet po restarte
systemctl list-units --all | grep ftpd
2015-03-03 05:49:32,054 local proftpd[2425]: Fatal: unknown configuration directive 'chkconfig' on line 20 of '/etc/proftpd/proftpd.conf'takze som bol nuteny to vymazat. Zaujmalo by mna, preco sa nespusta pri starte pc ako by som to mohol zistit
unknown configuration directive 'chkconfig' on line 20
Co je to /etc/init.d? V normálních distribucích se spouštění démona při startu povolí pomocí systemctl enable démon. Tím chci mimo jiné naznačit, že by bylo vhodné v dotazu uvést, o jakou distribuci se jedná.
Pokud se povolený démon po startu nespustí, nejspíš bude na seznamu systemctl --failed a systemctl status démon ukáže krátkou hlášku o tom, co se stalo, případně journalctl -u démon ukáže komplení log příslušným démonem vytvořený.
Zcela nezávisle na distribuci je asi nejsnazší zkusit spustit démona přímo z příkazové řádky ručně, pokud neběží. Tím se hned zjistí, o jaký problém jde: Chyba v konfiguračním souboru? Nesprávný vlastník nebo oprávnění konfiguračního souboru, sdílených adresářů nebo dalších důležitých souborů a adresářů? Segfault? Špatná SELinux policy pro příslušného démona? Špatný SELinux label sdílených adresářů? Zkrátka je třeba toho démona zkusit spustit a podívat se, co se stane. Dotaz na fóru většinou narazí na fakt, že ostatní nemají doma křišťálovou kouli.
# "/etc/init.d" je adresar pro SysVinit scripty sudo /etc/init.d/sluzba (start|stop|restart|reload|status) # nebo 'naemulovane' pres upstart: sudo service sluzba (start|stop|reload|restart|status) # spousteni pri startu sudo update-rc.d sluzba defaults
Aha. No ale Ubuntu není normální distribuce.
V tom je právě ten háček. Připadá mi, že jde o tajný projekt Microsoftu a NSA s cílem odradit co největší počet uživatelů od Linuxu.
Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by někdo něco takového vytvářel.
jinak me zas prijde ze za uctem Andrej stoji nekdo z NSA ci MS, aby odrazoval zacatecniky od GNU/Linuxu tim ze je smeruje na pro zacatecnika mnoohem komplikovanejsi distribuce a odrazuje od jednoducheho *buntu
A která distribuce by to byla, prosím pěkně? Používám jich několik, čímž celá úvaha o utkvělé představě ztrácí smysl, že ano.
Ne, Blbuntu není jednoduché. Je jen blbé, nikoliv jednoduché. Distribuce, která neumí ani povolit nebo zakázat systémové služby, by raději neměla vůbec existovat a rozhodně by se neměla dávat do rukou začátečníkům.
Smím se zeptat, která z mnou doporučených distribucí je komplikovanější a v jakém slova smyslu? Většinou doporučuji začátečníkům Fedoru s KDE nebo openSUSE a lidem, kteří chtějí víc experimentovat a učit se, doporučuji ArchLinux. Je na tom něco špatně? Například Fedora není v žádném smyslu komplikovanější než Ubuntu. Víc toho umí, to bezesporu, ale záleží jako vždy na uživateli, co chce nebo nechce využívat. Narozdíl od Ubuntu alespoň Fedora rozlišuje mezi instalací, povolením a spuštěním služeb. To jsou tři odlišné záležitosti, které Ubuntu nebezpečně mixuje dohromady.
Uživatelé utíkají od Linuxu zejména poté, co jsou vystavení Ubuntu a/nebo jakékoliv formě ostudy svobodného desktopu, tedy Gnome. Jakmile uživatel OS X nebo Windows uvidí něco jako Gnome nebo Unity, řekne si: No bezva, tak to je použitelné a nastavitelné asi jako Windows 95 se dvěma 3D efekty navíc — tak já se na to zkusím podívat za 10 let, třeba to pak už k něčemu bude. Bohužel takový začátečník netuší, že od nejpokročilejšího grafického prostředí, jaké je dnes k mání, tedy od KDE, ho dělí jen několik kliknutí ve správci balíčků, a leckdy nemá čas a trpělivost něco takového zkoumat. Kdyby se ve velkých distribucích (ano, včetně Fedory) začalo implicitně instalovat vždy KDE, pokud uživatel nezvolí něco jiného, podíl linuxových desktopů by mohl konečně začít růst.
<cynismus>To by ale napřed musel Microsoft s NSA přestat vyvíjet Gnome a Ubuntu.</cynismus>
chlapi nehadajte sa tu
ja nie som profik, linux mam rad a stale sa na nom ucim nove veci. Pred par rokmi som si postavil server na staruckom zeleze PIII 1Ghz, 512 MB ram s ubuntu 9.04 a vsetko mi fungovalo perfektne niekolko rokov, uptime som mal aj 150-200 dni. Ale v january som sa rozhodol prejst na nove zelezo, kupil som si MB asrock qj1900dc itx a od vtedy zacali problemy.
Nefunguje reboot (uz som to tu na fore riesil) po zmene nastaveni v biose sa napokon podarilo reboot vyriesit, ale uz znova nefunguje. Proftpd na starom stroji fungoval ako hodinky, teraz po reboote, resp. po starte PC nefunguje, musim ho nahadzovat rucne (ale zaujmave je, ze dnes po reboote proftpd bezal (vlastne reboot uz nerobim, jednoducho natvrdo musim vypnut a zapnut PC)).
Prepacte mi, niektorim radam ako vyriesit moj problem som vobec nerozumel, takze neviem ako postupovat pri mojom probleme
thx
chlapi nehadajte sa tuKde vidíš hádání?
Tiskni
Sdílej: