Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Zdravím,
mám v síti spuštěný domácí server, na kterém běží nějaké to sdílení, DLNA server, FTP, VPN a www server. Nyní jsem připojen pomocí VDSL modemu. Modem nestíhá obsluhovat domácí síť (cca 10-15 zařízení) a přemýšlím co s tím dál.
Má smysl dát modem do bridge a routovat na serveru včetně DHCP serveru nebo mám pořídit WiFi router? Jaké rizika mě mohou čekat pokud bych vše dělal na serveru?
Jaký máte na toto názor?
Díky
Ten server už běží neustále. Takže to je v pohodě.
Nestíhá obsluhovat v LAN. Například, při nahrávání souboru přes wifi na server a pouštení hudby přes DLNA na receiveru se hudba seká. Prostě to nestíhá. Takže jde hlavně o vnitřní síť, kterou nestíhá obsluhovat. Pokud funguje jen jako modem a mám za tím router, tak je vše OK. (Nyní je router v reklamaci).
Wifi sice potřebuji, ale to bych řešil následně jen nějakým APčkem, ještě nevím.
Co se týká rizik, tak předpokládám stačí mít všechny porty zavřený resp. otevřeny jen ty, které potřebuji.
Nikdy jsem nekonfiguroval server jako router s DHCP a netuším jaké záludnosti by mě mohli čekat.
Otázka, jestli by to pořešilo komunikaci mezi WLAN a LAN, což asi ne, protože by to stejně lezlo přes router...
to bohužel není reálné. V tuto chvíli mi server hučí ve sklepě a nechce se mi ho dávat do obýváku.
Wifi bohužel potřeba je a souhlasím s vámi, že kvalitní AP stojí stejně ne-li víc než router s wifi... Takže to asi dopadne tak, že koupím wifi router a ten hodím za modem a bude.
V tuto chvíli jsem to překopal vše na server a běžím na něm. Vyhrabal jsem nějakýho starýho Ovise 5460 a testuji. Sice na tom nejsou závratné rychlosti, ale je to zdarma. Pokud mi nebude vyhovovat, tak se poohlížím po tom TP-LINKu WDR4300.
Teď ještě řeším IPTABLES, ale nějak se tím nemůžu prokousat.. To ale nepatří sem, hodím to do nového dotazu...
Jednoduchý nákres, jak to u mě je a jak by to mohlo být.
Server kapacitu určitě má, otázka jestli je to nutné. Už mám víceméně vše nakonfigurované a běží mi to. Děkuji za názor, osobně se také klaním k tomu, udělat ze serveru i router, když už je puštěný celý den, tak ať k něčemu je. Mimochodem se mi snížili pingy z 25 na 15 ms...což je příjemné.
Tiskni
Sdílej: