Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
sudo apt-get install dovecot-imapd dovecot-pop3d
Ahoj, asi si nerozumime, mam nainstalovane vsechny potrebne balicky k postfixu, dovecotu. ipsconfig aktualizovany, ale v rozhrani mohu zakladat emaily, apod, ale jelikoz jsem pri instalaci (pouzil jsem rozsirenou volbu) odmitnul konfiguraci sluzeb smtp takl ispconfig proste maily neresi, ted bych chtel dodatecne povolit sluzby kolem SMTP tak abych nemusel cely ispconfig instalovat znovu a prisel tim (asi) i o soucasnou konfiguraci virtualhostu.
Max
Ano i ne, nastavíš a jedeš s tím, že nesmíš dělat moc změny.Ale to nikdy nevíš předem. Já jsem dostal do ruky triviální use case, mám instalaci ISPConfig, kterou sdílejí dva dříve spřátelené subjekty pro hosting zákazníků jednoho i druhého. Jednoho dne je potřeba se bez větších škod rozloučit a rozdělit databázi na dvě, docela jsem zvědavý, jak bys to vyřešil.
Pak existuje alternativa, značně silně placená, v podobě iRedMail, což ve free verzi je nic moc použitelné, v placené verzi to vypadá silně nabušeně, ale stále platí, že je to all-in-one universální řešení, které nemusí někomu vyhovovat.Pak existuje ještě alternativa žádný takový software nepoužít. Uvažoval jsem nad tím, že si napíšu vlastní, ale s čistým návrhem a primárně ovládaný z příkazové řádky a teprve sekundárně po webu.
Mno, já jsem proti němu také trochu skeptický, ale zvládá toho fakt kupu včetně replikací, multiserveru a dalších věcí.Jen do prvního problému nebo změny. K čemu je mi nějaká replikace, když z ní nejsem spolehlivě schopný obnovit provoz, to snad radši klasické denní zálohy a v případě problémů oznámení, že si mají všichni pohlídat komunikaci z toho dne.
Už to dávno není nějaké malé klikátko, takže jistá úroveň složitosti s tím jít musí :-/.Je to typický případ nejhoršího bastleného paskvilu. Začne to jako jednoduchý frontend s pár integračními skripty, skončí to jako frontend prorostlý do backendu, který je absolutně nespravovatelný. Na ábíčku si lidi stěžovali na absenci toolů k opravě některých novějších filesystémů, ale to není nic proti tomu, když už ti nejsou k ničemu ani vyzálohovaná data, protože je prostě neumíš vrátit zpět do provozu.
Je to přesně jak píšete, docela by mě zajímalo jestli v tom manuálu něco k tomuto najdete. Díky Max.
PS: jediná chyba na kráse ispconfigu je, že to je nad mysql, žádný ldap :-/Druhá chyba na kráse je, že je to hrozný shit.
Tiskni
Sdílej: