Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
Zdravim,
mam problem s NM (NetworkManager), ze neaktualizuje spravne resolv.conf po pripojeni k OpenVPN.
Moj postup pripajania k VPN:
Moje (nie uplne uspesne) riesenia:
Ako teda spravne updatovat resolv.conf, aby sa k providerovi nedostavali detaily a aby sa chodilo cez firemnu VPN?
Diky
/etc/resolv.conf
tak má být za všech okolností IP lokální instance dnsmasq. Já osobně dávám přednost Unbound už kvůli DNSSEC, ale je to těžce experimentální a nevím o nikom, kdo by to provozoval na Ubuntu. Tam to funguje tak, že Unbound běží stále a můžeš mu nacpat do konfigurace cokoli, plus co není nastavené, tak teprve ovládá NetworkManager automaticky, takže když to nejde, můžeš to běhově i trvale nastavit sám.
Diky, zase natvrdo nastavit je ako u mna skopirovat. Nie vzdy chcem byt pripojeny na VPN, takze nastavenie natvrdo sa aj tak musi bit skriptom. Dnsmasq ma dynamicky generovany config (od NM), takze bez zmeny na unbound to asi nepojde.
Niekedy asi skusim Unbound, aj ked nevidim vyhody okrem mozneho riesenia mojho problemu (dnsmasq afaik podporuje DNSSEC, aj ked to zrovna nepouzivam).
Tiskni
Sdílej: