sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Zdravim,
mam problem s NM (NetworkManager), ze neaktualizuje spravne resolv.conf po pripojeni k OpenVPN.
Moj postup pripajania k VPN:
Moje (nie uplne uspesne) riesenia:
Ako teda spravne updatovat resolv.conf, aby sa k providerovi nedostavali detaily a aby sa chodilo cez firemnu VPN?
Diky
/etc/resolv.conf
tak má být za všech okolností IP lokální instance dnsmasq. Já osobně dávám přednost Unbound už kvůli DNSSEC, ale je to těžce experimentální a nevím o nikom, kdo by to provozoval na Ubuntu. Tam to funguje tak, že Unbound běží stále a můžeš mu nacpat do konfigurace cokoli, plus co není nastavené, tak teprve ovládá NetworkManager automaticky, takže když to nejde, můžeš to běhově i trvale nastavit sám.
Diky, zase natvrdo nastavit je ako u mna skopirovat. Nie vzdy chcem byt pripojeny na VPN, takze nastavenie natvrdo sa aj tak musi bit skriptom. Dnsmasq ma dynamicky generovany config (od NM), takze bez zmeny na unbound to asi nepojde.
Niekedy asi skusim Unbound, aj ked nevidim vyhody okrem mozneho riesenia mojho problemu (dnsmasq afaik podporuje DNSSEC, aj ked to zrovna nepouzivam).
Tiskni
Sdílej: