Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Monitor + touchscreen na jedné grafické kartě. Na monitoru běží aplikace ovládaná myší a klávesnicí, na touchscreenu druhá aplikace ovládaná touchscreenem.
/etc/X11/xorg.conf:
Section "InputClass"
Identifier "ELO calibration"
MatchProduct "ELO Touch Solutions ELO Touch Solutions AccuTouch 2218 "
Option "Calibration" "422 3598 475 3520"
Option "TransformationMatrix" "0.533333 0 0 0 0.415584 0.584416 0 0 1"
EndSection
Section "Device"
Identifier "HDMI out"
Driver "radeon"
Screen 0
Option "ZaphodHeads" "HDMI-0"
EndSection
Section "Device"
Identifier "DVI out"
Driver "radeon"
Screen 1
Option "ZaphodHeads" "DVI-0"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "HDMI"
Device "HDMI out"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "DVI"
Device "DVI out"
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "DualScreen"
Screen "HDMI"
Screen "DVI" Below "HDMI"
EndSection
.xinitrc:
xinput create-master Next xinput reattach "ELO Touch Solutions ELO Touch Solutions AccuTouch 2218 " "Next pointer" xterm -display :0.1 & xterm -display :0.0 & fvwm -s -d :0.1 & fvwm -s -d :0.0
Touchscreen „myšuje” tam, kde má a dělá co má, ale myš pořád jezdí po obou monitorech. Vyzkoušel jsem už kdeco s xorg.conf, xrandr, xinput, vše bez úspěchu.
Netuší někdo jak docílit toho, aby myš nebloudila na touchscreen?
Řešení dotazu:
můžeš prostě spustit dva X serveryKéž bych mohl. Mám jednu grafickou kartu (AMD APU) a s OSS driverem dva X servery současně na stejném VT spustit nedokážu.
Tak jsem dle tomovy rady zkusil udělat mezi monitory mezeru, kurzor ji opravdu nepřeskočí. Ale bohužel ani kurzor od touchscreenu, ten tvrdošíjně chodí po spodní hraně horního monitoru.
Pokusil jsem se to ještě obejít tak, že jsem na touchscreenu spustil Xephyr, ale zde jsem zase narazil na to, že když Xephyru zkusím předat touchscreen, tak to nefunguje:
# DISPLAY=:0.1 Xephyr :1 -fullscreen -ac -nodri -fakexa -retro -mouse 'evdev,1,device=/dev/input/event5' Ungrabbing evdev mouse device failed: Bad file descriptor 1 DAMAGEs still allocated at reset
A xinput pak vidí:
# DISPLAY=:1 xinput
⎡ Virtual core pointer id=2 [master pointer (3)]
⎜ ↳ Virtual core XTEST pointer id=4 [slave pointer (2)]
⎜ ↳ Evdev mouse id=7 [slave pointer (2)]
⎣ Virtual core keyboard id=3 [master keyboard (2)]
↳ Virtual core XTEST keyboard id=5 [slave keyboard (3)]
↳ Xephyr virtual keyboard id=6 [slave keyboard (3)]
# DISPLAY=:1 xinput list-props 7
Device 'Evdev mouse':
Device Enabled (113): 1
Coordinate Transformation Matrix (115): 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000
Device Accel Profile (231): 0
Device Accel Constant Deceleration (232): 1.000000
Device Accel Adaptive Deceleration (233): 1.000000
Device Accel Velocity Scaling (234): 10.000000
A přitom by měl vidět (touchscreen dočasně na :0) :
# DISPLAY=:0 xinput list-props 9
Device 'ELO Touch Solutions ELO Touch Solutions AccuTouch 2218 ':
Device Enabled (131): 1
Coordinate Transformation Matrix (133): 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000
Device Accel Profile (261): 0
Device Accel Constant Deceleration (262): 1.000000
Device Accel Adaptive Deceleration (263): 1.000000
Device Accel Velocity Scaling (264): 10.000000
Device Product ID (250): 1255, 80
Device Node (251): "/dev/input/event5"
Evdev Axis Inversion (265): 0, 0
Evdev Axis Calibration (266): 422, 3598, 475, 3520
Evdev Axes Swap (267): 0
Axis Labels (268): "Abs X" (283), "Abs Y" (284), "Abs Misc" (285)
Button Labels (269): "Button Left" (134), "Button Unknown" (253), "Button Unknown" (253), "Button Wheel Up" (137), "Button Wheel Down" (138)
Evdev Scrolling Distance (270): 0, 0, 0
Evdev Middle Button Emulation (271): 0
Evdev Middle Button Timeout (272): 50
Evdev Third Button Emulation (273): 0
Evdev Third Button Emulation Timeout (274): 1000
Evdev Third Button Emulation Button (275): 3
Evdev Third Button Emulation Threshold (276): 20
Evdev Wheel Emulation (277): 0
Evdev Wheel Emulation Axes (278): 0, 0, 4, 5
Evdev Wheel Emulation Inertia (279): 10
Evdev Wheel Emulation Timeout (280): 200
Evdev Wheel Emulation Button (281): 4
Evdev Drag Lock Buttons (282): 0
Nemáte někdo ještě nějaký nápad co s tím? Mě po těch několika dnech co s tím zápasím a našel jsem mnoho způsobů jak to nejde už opravdu nic nenapadá.
Mám AMD APU s výstupy DVI, HDMI a VGA. Na DVI a HDMI mám připojeny monitory 1920×1080, na VGA touchscreen ELO 1024×768. Myš (s klávesnicí) chodí po obou monitorech, touchscreen je nezávislý.
Kurzor touchscreenu sice naběhne na DVI obrazovce, ale je tam jen do prvního ťuknutí na touchscreen.
Celé kouzlo je zřejmě v použití virtuální plochy která oddělí touchscreen od ostatních obrazovek, v tom, ze DVI (s myší) je screen 0 a možná i v tom, že touchscreen je vlevo.
/etc/X11/xorg.conf:
Section "InputClass"
Identifier "calibration"
MatchProduct "ELO Touch Solutions ELO Touch Solutions AccuTouch 2218 "
Option "Calibration" "422 3598 475 3520"
EndSection
Section "Device"
Identifier "DVI out"
Driver "radeon"
Screen 0
Option "ZaphodHeads" "DVI-0"
EndSection
Section "Device"
Identifier "HDMI out"
Driver "radeon"
Screen 1
Option "ZaphodHeads" "HDMI-0"
EndSection
Section "Device"
Identifier "VGA out"
Driver "radeon"
Screen 2
Option "ZaphodHeads" "VGA-0"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "DVI"
Device "DVI out"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "HDMI"
Device "HDMI out"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "VGA"
Device "VGA out"
SubSection "Display"
Virtual 2000 1280
EndSubSection
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "DualScreen"
Screen "DVI"
Screen "HDMI" Below "DVI"
Screen "VGA" LeftOf "DVI"
EndSection
/root/.xinitrc:
xinput create-master Next xinput reattach "ELO Touch Solutions ELO Touch Solutions AccuTouch 2218 " "Next pointer" # a = 1024./(1024 + 1920) # sirka VGA / cela sirka (VGA + DVI) # e = 768./(1080 + 1080) # vyska VGA / cela vyska (DVI + HDMI) xinput set-prop 'ELO Touch Solutions ELO Touch Solutions AccuTouch 2218 ' 'Coordinate Transformation Matrix' 0.2612 0 0 0 0.3556 0 0 0 1
Tiskni
Sdílej: