V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nevím, co je „heslo pro terminál“.
Pokud jde o zapomenuté heslo k uživatelskému účtu, odpověď je ne. Hesla jsou uložená v /etc/shadow
v podobě výstupu z vhodné hashovací funkce, kterou nelze (žádným snadným a známým) postupem invertovat. Leda snad slovníkovým útokem, pokud bylo heslo relativně slabé, ale i tam může člověk narazit na salt (rozšíření hesla o nějakou (pseudo)náhodnou sekvenci před hashováním) a na spoustu dalších komplikací.
Heslo sice nelze získat, ale lze ho změnit. Na webu se povalují desítky návodů, jak resetovat uživateli heslo, aby si při dalším přihlášení musel vybrat nové nebo aby (při hodně laxním nastavení, jaké se dnes už nevidí) zkrátka neměl žádné. Postup v podstatě vždy sestává z nabootování z nějakého externího média (flashdisku, bootovacího serveru, externího harddisku atd. atp.), v namountování původního disku, chrootu do něj … a pak už je to snadné.
Horší je, když se zapomenuté heslo používá také k šifrování disku, což některé distribuce občas dělají. V takovém případě při zapomenutí hesla není šifrované oddíly jak namountovat a tím pádem je reinstalace (se ztrátou všech dat) jediným řešením. Záleží tedy na tom, co je to „heslo pro terminál“ a k čemu všemu se na daném systému používá.
A ejhle, dokonce ani externí médium nemusí být nutné. Tohle je přesně ono. To by mělo pomoct, pokud tam ovšem není šifrovaný disk.
A proč bych měl něco takového radit?
Kdyby Arch byl řešením problému se zapomenutými hesly, asi bych ho doporučil.
Tiskni
Sdílej: