V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
2)Máte někdo zkušenosti s backupovacím SW co dělá image celého Serveru ?dd
Doporučili by jste nějaký ?dd
Nebo něco jiného ?Rozhodně doporučuji zálohovat jenom soubory. Je to inkrementální a obnova může být provedena i na odlišně velký disk.
Myslím, že Raid 1 bez Spare disku není dobrý nápad ?RAID1 bez spare disku mi přijde v pořádku. Špatný nápad mi ale přijde používat HW RAID. Nejde to debugovat, nejde to složit v jiném stroji atd.
Misto R1+spare se vetsinou vyplati fungovat v degradovanem R10.Buď té větě vůbec nerozumím, nebo je to naprosto špatně. R10 = R0 + R0. Pokud mluvíme o degradovaném R10, tak to znamená, že polovina dat je na dvou discích a polovina jen na jednom. Přitom data jsou prostřídaná, takže padne-li ten jeden nezrcadlený disk, padnou celá data a to, že zbytek máme 2×, je mám poněkud na takové to hnědé mazlavé.
je nutne si uvedomit, ze aby zaloha byla konzistentni (napr. v pripade zminovaneho dd, cili principialne bitova kopie disku), je nutne server vypnoutLVM snapshot či ve Windows shadow copy.
Misto R1+spare se vetsinou vyplati fungovat v degradovanem R10.Degradovaný RAID 10 se dvěma kopiemi je ruská ruleta. Když odejde disk, tak je to typicky ten nejzatíženější, což u degradovaného RAID 10 je ten, ke kterému není kopie. Pokud řadič umí více kopií, doporučil bych trojitý RAID 1. Spare u RAID 1 nemá moc smysl.
Na velmi zatizenych serverech je to mnohem vhodnejsi, nez tahat pole pres CPUServerů, kde se tohle projeví, zrovna moc není. A rozhodně to nebude server, kde jsou jen tři disky (a i kdyby byl, další disk do SW RAIDu vyjde levněji než slušný řadič HW RAIDu a bude to i rychlejší).
Navic SW raid nema bateriovou cache na data pri nahlem vypnuti.RAIDy od Silicon Image taky ne. SW RAID to alespoň umí nějak řešit.
Tiskni
Sdílej: