Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
- Běží na Linuxu (ideálně v OpenVZ kontejneru) - Detekce pohybu - Cyklické přepisování nejstarších záznamů - Více kamer - Všechny běžně používané formáty videa z kamer (MJPEG, MPEG, MP4, FLV, atd...) - Všechny běžně používané protokoly včetně přihlášení (HTTP, HTTPS, RTSP, ...) - Pohodlné přehrávání přes webové rozhraní (bez pluginů v prohlížeči) - Více uživatelských účtů s různými právy k různým kamerámUž jsem zkoušel GNU Motion a ZoneMinder. Ani jeden však neuspokojil moje potřeby. Motion není moc user-friendly pro neadminy a nepodporuje moc druhů kamer. Zoneminder mi příšel relativně použitelnej, ale zase různě blbne, některý kamery se načtou až po pár restartech služby a navíc ukládá záznamy jako fotky, ze kterých pak skládá videa, což způsobuje nepoužitelně nízké FPS (zkoušel jsem od dveří dojít k trezoru a zpátky - podařilo se mi to mezi snímky = jako bych se ani nepohnul), velmi znepříjemňuje práci se záznamy a výrazně snižuje výkon. Momentálně jsme nasadili nějakou pochybnou předraženou magickou DVR krabičku Dahua, ale neumí nahrávat z MJPEG kamer (těch je sice jen pár, ale je to potřeba také vyřešit). Krom toho potřebuje k přehrávání videa binární plugin do internet exploreru, nebo windowsí aplikaci co se seká ve wine. Teď se stalo, že to přestalo nahrávat, zrovna když se nám ztratily nějaký věci ze skladu. Navíc je to blackbox a buhví co to dělá. Beztak je to nějakej Linux na ARMu nebo tak něco... Neznáte někdo nějaký hotový použitelný řešení tohodle problému? Neni to přece tak složitý... Možná by stačil nějakej wrapper kolem VLC a k tomu webovej xicht v php... Popravdě by to nemuselo bejt ani zadarmo, kdyby to fungovalo, chodilo to na Linuxu a rozumně spolupracovalo s prohlížečema, atd... Radši bych to měl na virtuálu, než na dedikovanym fyzickym stroji...
Tiskni
Sdílej: