OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ale kdybych chtěl nainstalovat tak stejně ubuntu na noťas jako dualboot, kde je win 8.1, bude to úplně více méně shodné? Nebo tam jsou nějaké zásadní problémy ohledně UEFI a podobně, a problémy kvůli win 10? Aby fungoval grub při spuštění PC a dalo se vybrat systém a podobně,
Nebo je jednodušší zformátovat hard a dát tam jen ubuntu, noťas mám jen na net, banku, poštu, nějaké obrázky, videa hudba, komunikace, spotify a podobně..... Protože slyším stále více názory, že win 10 je špeh, a podobně....
offtopic
Ohledně špehování viz : Jak z Windows 10 udělat desktopový systém.
pekný článok, aj celkom dosť práce bolo spísať to, klobúk dole pred autorom
pri čítaní týchto návodov som stále v rozpakoch
má vôbec zmysel inštalovať si w10 ak ho treba takto "poľudštiť" ?
čo vlastne prináša potom tento nový os ?
ak z neho touto procedúrou odstránim tú kopu zverstiev, tak tam asi veľa toho nového už neostane
a potom si poviem, že mi to môže byť aj tak jedno :)
Pak opravdu stačí nasmahnout Linux "vedle" do toho volného místa a nechat instalátor, ať si to poladí sámPotom sa ale nedozvieš, ako to máš nainštalované. Mne sa vždy osvedčila volba "Niečo iné" pretože máš kontrolu a vieš čo robíš. Ak robím dualboot pod UEFI, nedá sa strielať naslepo, lebo to väčšinou nedopadne dobre a potom to vyzerá, že to Linux nezvláda, čo je pre Linux kontraproduktívne. Linux to zvláda, len si treba prečítať NÁVOD aby som vedel ako na to. To je objav Ameriky, že? :)
a co se týče win 8.1, ten update na win 10 se provede vedle linuxu v klidu, kdyby už tam byl nainstalovaný? nebo je lepší počkat s instalací ubuntu až po tom bezplatném updatu na win 10?
Tiskni
Sdílej: