Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Chcel by som sa tunajšej komunity opýtať na jednu vec súvisiacu s licencovaním SW.
Pracujem na štátnej univerzite. Pri mojej práci mi celkom pomáha komerčné live distro Parted Magic - používam staršiu verziu z čias, keď bolo ešte zadarmo. Chcem novšiu verziu, ktorú by univerzita samozrejme kúpila. Podľa oficiálnej stránky distribúcie je možné kúpiť jednorazovo verziu za 9 dolárov. Myslíte si, že by bolo možné keby túto jednu verziu (jedenkrát zaplatenú) mohlo používať viacero správcov (naraz)? Túto otázku som samozrejme najprv mailom zaslal na kontakt uvedený na oficiálnej stránke, ale zatiaľ bez odpovede.
Ja si myslím, že by to nemal byť problém. Verzia, ktorú mám (z roku 2013) je licencovaná pod GPLv2. Aj keď to bude používať viacero ľudí, stále je to v podstate jeden vlastník a jeden používateľ (jedna právnická osoba - univerzita). Šíriť mimo univerzity to nebudeme - len sa to zavesí na lokálny server, kde majú prístup iba správcovia na univerzite. Pozerám sa na situáciu zle?
Pravdu povediac - nie som zvyknutý nakupovať SW - doma som rozdal nejaké bubáky ako dobrovoľné príspevky na rôzne SW projekty a v práci má byrokraciu na starosti niekto iný. Rozmýšľal som aj nad alternatívou, ale PM je skvelý v tom, že na spústu vecí sú v ňom klikátka a podľa mňa je celkom vhodný aj pre adminov neznalých Linuxu. Windowsáci na takéto veci majú jednu jedinú vecičku (aspoň čo viem) - Hiren's BootCD, ktorá sa ale pohybuje dosť na hrane zákona (čo si oni zvyknú obhajovať kravinou, že sa to predsa neinštaluje.
Řešení dotazu:
Ano - presne na toto som myslel. Lenze ja si myslim, ze vlastnik a pouzivatel je stale iba jeden - univerzita, ktora pred zakonom vystupuje ako jedna jedina pravnicka osoba. Ja ani nikto zo spravcov si ten SW nekupi - kupi ho a pouzivat ho bude univerzita, prostrednictvo poverenych fyzickych osob.
No a co GPL? Neuvadza, ze je mozne pouzivat a kopirovat SW bez obmedzeni?
No a co GPL? Neuvadza, ze je mozne pouzivat a kopirovat SW bez obmedzeni?Definici co je a co už není odvozené dílo vnímám jako zoufale nejasnou, ale konsenzus je, že GNU/Linux s uzavřenými binárkami je v pořádku (a licenci binárek si můžeš zvolit).
Tam tiež nezáleží na tom, kto daný notebook používa.Nám třeba ve škole Microsoft říká, že k notebooku se softwarem na školní licenci nesmíme pustit nestudenta té školy. Ze screenshotů na té stránce jsem nenabyl pocit, že by to byl nějaký magic, za který by stálo platit. Osobně jsem si vždycky naprosto vystačil s cfdiskem, fdiskem, gparted, dd, rsync a ntfsclone.
Osobně jsem si vždycky naprosto vystačil s cfdiskem, fdiskem, gparted, dd, rsync a ntfsclone.
Jasne, ja osobne si tiez s tym vystacim. Ale tu sa nejdena iba o mna - su ludia, co si s tym nevystacia.
Pracujem na štátnej univerzite.Je to k placi.
nebo jinak tu podporu kupuješ na konkrétní stroj.
Přesně tak. Kupuješ podporu. Ne licenci na software. Nainstalovat si to můžeš kolikrát chceš. Ale za předplatné na jeden stroj dostaneš podporu odpovídající jednomu stroji. Součástí podpory je i přístup k repozitářům s binárními balíky.
su ludia, co si s tym nevystaciaTak to by mě zajímalo, co dělají.
vsak si staci predstavit ako mountujem media a spustam Xka v SRCD a ako v PMTak Xka se spouští pomocí startx a dokonce se tam dá nastavit commandline parametr, že se spustí samy (což nedělám, protože mi přijde nesmysl spouštět na serveru Xka). Mountování… no nevím, co může být jednoduššího, než
mount /dev/disk /mnt/target
. Stejně je předtím potřeba inicializovat RAID, LVM a/nebo cryptsetup a potom je potřeba ještě namountovat /proc, /dev a /sys, takže to samotné mountování je spíš detail. A na tyhle věci jsem si udělal párřádkový skript, protože mě štvalo to furt vypisovat.
Navyse, PM ma v sebe obsiahnutu Clonezillu, co je jeden z klucovych nastrojov. Viem - aj ta sa da zohnat zadarmo.Clonezillu jsem nikdy nepochopil, ale jaký je přesně problém nainstalovat ji do libovolného jiného livecd?
Tak Xka se spouští pomocí startx a dokonce se tam dá nastavit commandline parametr
No to je problem pre kolegov, ktory o Linuxe nikdy nepoculy.
no nevím, co může být jednoduššího, než mount /dev/disk /mnt/target
Pre klegov Windowsakov je jednoduchsie to naklikat.
ale jaký je přesně problém nainstalovat ji do libovolného jiného livecd?
No myslim, ze je jednoduchsie kupit to za par eur a mat to hotove.
Poprosim, netreba hodnotit preco to chcem a ake to ma pre mna vyhody oproti alternativam. Upozornujem, ze SRCD sam doma pouzivam a som spokojnejsi ako s PM, ale realita je taka, ze u nas v praci sa skratka viac hodi PM a kedze je aj celkom lacny, nevidim dovod trapis sa s alternativou.
Tiskni
Sdílej: