OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
rdiff-backup
trvá 10 minut, tak by to měl být čas celkového přenesení všech souborů po lince, sekvenčním způsobem. Pokud jede rdiff-backup
na další inkrementální zálohy, tak se počitají rozdíly. Algoritmy rsync
jsou mnohem více navrženy tak že přístup, k disků je lokální, tedy mnohanásobně rychlejší než po síti. Lokálně si postupně spočítají chrakteristiky (blockové hashe) souborů a o nich se postupně dohaduje. Když si představím, že bych měl naprogramovat např. že v souboru bude na místě 145865 bytu vloženo 641 byte, pak na místě 178655 chybí 1633 bytů a na místě 198225 je 468 bytů nahrazeno 1752 byty, tak mnohdy se vícenásobnému čtení nebude možné vyhnout. Což při lokálních rychlostech nemusí vadit, ale tlačit ty změny a najít je přes pomalou linku je problém. Pokud nejede na obou stranách rsync, tak na filsystému to bude pomalé.
řešil bych to tak, že bych nakopiroval vždy celý web (jeden adresář, do kterého bude vytvářena synchronní kopie) a následně tento lokální adresář zálohoval.
Tiskni
Sdílej: