abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:22 | Komunita

    V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:00 | Nová verze

    Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Komunita

    Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.6. 21:00 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 13:33 | Zajímavý software

    Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 15:22 | IT novinky

    Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    13.6. 02:22 | Nová verze

    Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 16:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    12.6. 11:33 | Nová verze

    Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1914 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: problém s grafikou na I7-5500

    2.11.2015 11:51 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    problém s grafikou na I7-5500
    Přečteno: 390×
    Zdravím všechny,

    známý si koupil notes bez OS Lenovo G50-80 https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-g50-80-black-d2417648.htm?o=4

    poněkud jsme přehlédli nepřítomnost OS "úžasné W8.1". Když mi smutně ukazoval nabootovaný FreeDos, navrhnul jsem instalaci openSuse, v případě, že mu nesedne, koupíme hranatý windows.

    Později jsem naprosto bohorovně nainstaloval oSuse 13.1, a hned první boot mně uzemnil. Černá obrazovka. Pomohlo "nomodeset", ale ani tak to nevypadalo dobře.

    Grafika se hlásila jako "vmware" (myslím) a openGL nešel.

    V BIOSu jsem tedy vypnul používání dedikované grafiky ( volby byly : 1) jen integrovaná 2) obě ) a vypnul jsem "virtualizační fičury". Po tomto nepomohlo ani nomodeset, grafika nenabíhala (no screen found).

    Upgradnul jsem jádro, xka, intel - konečně i bez nomodeset grafika nabíhala. Nicméně stále bez openGL, a pokud tedy můžu věřit své paměti a úsudku, tak lsmod mi "intel" nevypsal, jen i950 nebo i951 .. nevím teď přesně. lspci mi ukazovalo Intel grafiku ale žádný načtený jaderný modul k ní.

    Googlení mi nedávalo žádnou rozumnou odpověď, vypadalo to, že něco dělám špatně já. V /etc/X11/xorg.conf.d jsem v souboru device natvrdo nařídíl natažení intel. Grafika opět nenaběhla, a to ani s nomodeset.

    Myslel jsem, že jsem asi systém zmátl tím šachováním v BIOSu, rozhodl jsem se nainstalovat suse znova. Teď už jsem dostal naprostý direkt, protože už instalace padla do textového režimu, tak jsem to zabalil a šel na pivo.

    Můžete mě prosím nějak natočit, abych se v tom zorientoval ? Kde je problém? Příliš nový HW ? Starý systém ? Moje ruce ? Hlava ?

    Předem děkuji za záchranné lano.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Milan Uhrák (tazatel))
    2.11.2015 13:14 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: problém s grafikou na I7-5500
    Mas tam stary kernel. Pouzi novsiu distribuciu.
    3.11.2015 14:34 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: problém s grafikou na I7-5500
    Souhlas. 13.1 má kernel 3.11. což je tedy dost staré jádro. Tak nějak září říjen 13. pokud má notebook novější HW podpora nemusí být skoro vůbec.
    4.11.2015 08:38 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: problém s grafikou na I7-5500
    Suse 13.2 se chytlo, děkuji za nakopnutí ... říkal jsem si intel .. chááá .. no problemo. Ale ouha.

    Jak funguje duální grafika pod Linuxem? ta druhá je radeonka. Jsou s tím nějaké potíže ?

    Oni ji tedy stejně nebudou potřebovat, openGL je svižné i na tom Intelu (přesuny oken, efekty a pod.) .. hry nehrajou, filmy nedělaj ... škoda na kwinu vytápět notes grafikou.

    4.11.2015 18:58 Dirka | skóre: 15 | blog: dirka12345
    Rozbalit Rozbalit vše Re: problém s grafikou na I7-5500
    Pokud mas grafiku pouzivajici PRIME https://wiki.archlinux.org/index.php/PRIME tak to jakoze moc transparentne ovladat nejde.

    Aspon sem to zatim nerozjel (mam stejnej procesor i7-5500U CPU @ 2.40GHz, notes E550) tak aby slo pouzivat jen Radeon. Vzdy musi bezet primarne Intel a da se jen nastavit, aby radeon neco renderoval pripadne primo vykresloval, ale nejde nastavit, aby X jelo bez i915 :/ taky mam trochu problem s artefaktama u java aplikaci (nevim proc), proste Intel sem myslel, ze bude lepsi.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.