Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
provozuju VPS u Wedosu, OS je Fedora. Původně tam byla verze 19, následné upgrady pomocí fedup na verze 20, 21 i 22 proběhly bez problémů.
Upgrade z 22 na 23 jsem dělal pomocí dnf system-upgrade, jak je doporučeno v dokumentaci.
Poté jsem zjistil, že se nemůžu připojit přes SSH. Připojil jsem se tedy přes VNC (klient ssvnc) a zjistil jsem, že vůbec nejde síť.
V příloze je výpis příkazů ip addr show a systemctl -l status network.service. (Omlouvám se, že to jsou screenshoty, ale za boha jsem nepřišel na to, jak přes VNC kopírovat text z konzole.)
Vypadá to, že systém nemůže najít zařízení eth0, ale netuším, proč tomu tak je.
Podle zákaznické administrace Wedosu síť běží. (Tamtéž to ukazuje, že na VPS je stále Fedora 19 i když tam už je 23. Nijak jsem neřešil, jestli Wedos VPS upgrady OS pomocí nástrojů v OS podporuje, ale u fedup problémy nebyly.)
Díky moc za pomoc.
Řešení dotazu:
(Omlouvám se za citovou zabarvenost způsobenou velkým množstvím objektivně zbytečného stresu v pozdní hodině.)
Díky všem (opravdu, bez ironie) a následující řádky prosím neberte jako kritiku, jen takovou sociologickou poznámku
Fascinuje mě, jak všichni pod tlakem anti-systemd ideologie navrhují řešení spočívající v zachování starého dobrého eth0 a nikoho nenapadlo, že by člověk prostě mohl chtít systém nastavit tak, aby používal nový ("předvídatelný") název rozhraní, což bylo to, co jsem chtěl já.
Nejen tady, ale i když jsem se pokoušel řešení vygooglit, nepovedlo se mi zformulovat dotaz tak, aby se dopředu pořád necpal i zde postovaný link na stackexchange, hemžící se radami k vrtání v konfiguraci GRUBu atd. Dokonce ten popis problematiky na freedesktop.org je psán stylem "počkat, proč přesně je to potřeba? a co mám dělat když to nechci?".
Nu, zjistit jak se zbavit všeho toho balastu ze starých časů se mi nepodařilo a rval jsem si nad tím vlasy dvě hodiny. Zatím tedy workaround - v /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 jsem změnil DEVICE=eth0 na DEVICE=ens3, síť nyní funguje a těším se, až se to zase rozbije. Nejradši bych se zbavil celého sysconfig, ale nevím jak protože o tom se nemluví, tak co už.
Nejradši bych se zbavil celého sysconfig, ale nevím jakPřestaň používat network.service. K nastavení sítě můžeš použít systemd-networkd (man systemd.network) nebo NetworkManager (man nmcli-examples).
Tiskni
Sdílej: