Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
DebServer:~# echo "message to send" | sendxmpp -e -u odkud -o 192.168.1.254 kam perl: warning: Setting locale failed. perl: warning: Please check that your locale settings: LANGUAGE = (unset), LC_ALL = (unset), LANG = "cs_CZ.UTF-8" are supported and installed on your system. perl: warning: Falling back to the standard locale ("C"). Invalid or unreadable path specified for ssl_ca_path. at /usr/share/perl5/XML/Stream.pm line 641.
Že to Jabber nemá od začátku je způsobeno zabedněností autorů, kteří nechápali, jak to s tou spolehlivostí TCP spojení je.To je pravda, ale bylo to trochu složitější. A nebylo to jen věcí původních autorů, ale dost dlouho se to táhlo jako známý problém. Ono totiž TCP technicky vzato nabízí dostatečné prostředky pro ohlídání, zda zpráva odešla nebo ne. Jenom nejsou ve všech systémech ty prostředky rozumně dostupné a ty knihovny na XML streamy je nevyužívají. Taky někteří (nebudu jmenovat) dlouho tvrdili, že je nesmysl řešit spolehlivost na úrovni spojení a že ji bude potřeba řešit na úrovni end-to-end, což je pitomost, protože to jednak má důsledky na soukromí (pokud ackuješ e2e, nemůžeš se schovávat) a jednak to nefunguje na offline zprávy. Možná to bylo i tím, že snad nikdo nevyvíjel jak klienta, tak server a vývojáři serverů měli pocit, že mají všecko pořešené a funguje to skvěle. To ostatně platí i dneska u fundamentálnějších technologii jako IPv6 nebo DNSSEC, tam taky většina serverařů absolutně nechápe klientské problémy a mají pocit, že je všecko skvělé a sluníčkové. Tehdy to prostě chtělo mít v XSF dostatečně silnou osobnost, která prosadí rozumný přístup jako do standardů, tak do implementací, aby se na to nečekalo roky. Většina jenom řešila kraviny jako pubsub a na nápravu základních IM vlastností a takových věcí nikdo nebyl. Jenže lidi, co by to uměli, zase nesnášeli XML (a zvlášť XML streaming a příslušné knihovny).
dnes už je pozdě, dnes už máme telegram
Viz https://telegram.org/faq:
Q: Can I run Telegram using my own server?
Our architecture does not support federation yet. Telegram is a unified cloud service, so creating forks where two users might end up on two different Telegram clouds is unacceptable. To enable you to run your own Telegram server while retaining both speed and security is a task in itself. At the moment, we are undecided on whether or not Telegram should go in this direction.
Takže nemáme.
Jinak na sdílení obrázků máme XEP-0363: HTTP File Upload, což je asi první bezproblémový nástroj na sdílení souborů a funguje i napříč transporty (adresátovi přijde prostý odkaz), takže jde posílat fotky z Jabberu na ICQ nebo Facebook Chat.
Protože zajisté neumí odesílat audio zprávy z android aplikace. Takže musím nejdříve nahrát přes nějaký záznamník a pak nasdílet. Zase jsme 5 let vzadu.Conversations to umí už dlouho.
Tiskni
Sdílej: