Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
rsync --exclude=/proc --exclude=/sys --exclude=/dev --exclude=/mnt --exclude=/media --exclude=/swap -avhP --delete --exclude=/run --delete-excluded / /mnt/kam_zálohuju
osobne bych ti doporucil nainstalovat system s volbou "pouzit LVM rozdeleni", po instalaci zmensil rozdeleni (opet nebyt uplny zacatecnik je vhodnejsi provest rozdeleni rucne pred instalaci a pouzit rovnou mensi cast disku) a pak pouzit vlastnost LVM, snapshoty, kdy se ulozi stav souboroveho systemu a veskre zmeny ktere pak provedes muzes zahodit "mavnutim proutku" navracenim ke stavu pri vytvoreni toho snapshotu(nevim jestli to jde naklikat)Pokud je důvodem zálohování ochrana před nechtěným rozbitím, je obnova rsyncem stejně snadná jako zálohování, stačí prohodit zdroj a cíl (a smazat --delete-excluded). (pokud si rozbije zavaděč, obnova LVM snapshotu mu nepomůže) Osobně důrazně nedoporučuji LVM snapshoty na cokoli jiného než „v noci udělám snapshot, někam ho zkopíruju a ihned smažu“ - pokud snapshot existuje déle, systém se strašlivě zpomalí. Navíc snapshot má předem danou velikost a pokud uděláš víc změn, než je tato velikost, bez jediného varování se zruší. Osobně častěji obnovuju zálohu kvůli HW selhání a tam je snapshot na tom stejném disku tak nějak k prdu. Takže to stejně musíš někam odlejt. Programy, co zkopírují celý disk offline (ta CloneZilla), mají zjevný problém že se musí rebootnout (což způsobí, že asi nebude zálohovat moc často, a při havárii tak o hodně dat přijde) a navíc pokud vím neumí rozdílové zálohy, takže záloha trvá stejně dlouho jako přečtení (a zkomprimování) celého disku + nejde jich držet historie.
dd if=/dev/sda of=/media/druhy_disk/zaloha.img conv=sparseObnova ze zálohy by se musela dělat z LiveCD takto
dd if=/media/druhy_disk/zaloha.img of=/dev/sdaClonezilla udělá v podstatě to samé, akorát máš k dispozici textového průvodce, kde vybereš co a kam chceš zazálohovat, nic složitého v tom není. Zálohovat běžící systém je docela nebezpečné. Nikdy totiž nevíš, jaké soubory se během provádění zálohy mohou změnit a výsledná záloha pak může být nesmyslná. BTW rozbít Linux tak, aby jedinou cestou ven byla přeinstalace je docela obtížné; mně se to snad ještě nepovedlo. Řešit problémy novou instalací je vůbec drsný Windowsismus. Když budeš mít pocit, že jsi něco rozflákal, neboj se zde zeptat, naučíš se tak daleko víc.
Záloha by se pak vytvořila třeba takhle
dd if=/dev/sda of=/media/druhy_disk/zaloha.img conv=sparse
Jenom pro jistotu upozorňuji, že tohle nelze udělat s diskem, ze kterého systém běží (je připojený pro zápis), protože pak záloha nebude konzistentní!
Navíc pokud má třeba 4TB disk, je to tak na 12 hodin, a pokud je cíl zálohy disk externí připojený např. přes USB, je to na pár dní. Určitě nic, co by chtěl používat pro pravidelné zálohování.
Zálohovat běžící systém je docela nebezpečné. Nikdy totiž nevíš, jaké soubory se během provádění zálohy mohou změnit a výsledná záloha pak může být nesmyslná.Pro maximální paranoiu doporučuji vyrobit snapshot a zálohovat z něj,
Tiskni
Sdílej: