Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Osobní zkušenost s tím nemám, ale často vidím lidi co z desktopových desek dělají routery nebo servery řešit, že v 16x portu jim nefungují síťovky nebo SAS řadiče a důvodem bývá to, že BIOS té desky neočekává nic jiného než grafiku v těchto slotech.Jo třeba takový Thinkpady (okolo T60) mají normálně whitelist na miniPCIe wifinu jen od intelu. V linuxu by to snad mělo jít ohackovat (problém je v tom, že PCI nemá možnost rekonfigurace za chodu). Adresy PCIe zařízení neinicializovaných BIOSem by ale měly jít vygenerovat při inicializaci kernel PCI subsystému. Horší je ale třeba to, že by mohl čipset nepoužívané PCIe linky vypnout a přístup k nim zamknout do příštího resetu (tak to má třeba inicializace SMI).
"Thermal Sensor Control 0-1" * Thermal Sensor Enable : This bit enables power to the thermal sensor. Lockable via TCO bit 7. "TCO1 - Thermal Calibration Offset1" * Lock bit for Catastrophic (LBC): This bit, when written to a 1, locks the Catastrophic programming interface, including bits 7:0 of this register and bits 7:0 of TSTTP1[15-0], bits 1,7 of TSC 1 and 0 to 3 of TSC 2, and bits 0,7 of TST. This bit may only be set to a 0 by a hardware reset. ===== "Graphics Mode Select" * This register is locked and becomes Read Only when the D_LCK bit in the SMRAM register is set.A to jsem jen zběžně hledal "reset" "locked" apod. Jinak nemyslím si, že by byl problém mít ten čipset udělanej tak, že nepoužívaným portům (~řadičům) se v SMI vypnou hodiny. Ale nejspíš to bude u normálního PC v pořádku. (hledal jsem jak flashnout BIOS na T60p na coreboot + jak funguje dualchannel a překvapilo mě právě kolik tam toho bylo zamknutýho)
Tiskni
Sdílej: