V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Caute,
pardon za nie cisto open-source otazku, ale uz si neviem rady. V praci sa morim s Ansible a spravou Windows strojov.
Mam virtualny stroj s Debian 8, Ansible 2.1.0.0 (instalovany cez PPA) a Python 2.7.9. Dalej mam druhu virtualku s Windows 10. Cielom je posielat prikazy z Debianu cez Ansible do Windows pouzitim WinRM cez HTTPS (pripajam sa priamo na Windows lokalny ucet), ale daco je naprd. Ak pouzijem konfiguracnu volbu "ansible_winrm_server_cert_validation: ignore", vsetko je fajn a ja dostanem nasledovne:
root@debx-test:~# ansible 192.168.0.1 -m win_ping 192.168.0.1 | SUCCESS => { "changed": false, "ping": "pong" }
ale toto nie je celkom to, co by som chcel, lebo to povazujem za bezpecnostne riziko. Ak danu moznost vypnem, dostanem toto:
root@debx-test:~# ansible 192.168.0.1 -m win_ping -vvvvv Using /etc/ansible/ansible.cfg as config file Loaded callback minimal of type stdout, v2.0 <192.168.0.1> ESTABLISH WINRM CONNECTION FOR USER: admin on PORT 5986 TO 192.168.0.1 <192.168.0.1> WINRM CONNECT: transport=plaintext endpoint=https://192.168.0.1:5986/wsman <192.168.0.1> WINRM CONNECTION ERROR: ("bad handshake: Error([('SSL routines', 'SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE', 'certificate verify failed')],)",) Traceback (most recent call last): File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/ansible/plugins/connection/winrm.py", line 152, in _winrm_connect self.shell_id = protocol.open_shell(codepage=65001) # UTF-8 File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/winrm/protocol.py", line 132, in open_shell res = self.send_message(xmltodict.unparse(req)) File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/winrm/protocol.py", line 207, in send_message return self.transport.send_message(message) File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/winrm/transport.py", line 173, in send_message response = self.session.send(prepared_request, timeout=self.read_timeout_sec) File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/requests/sessions.py", line 585, in send r = adapter.send(request, **kwargs) File "/usr/local/lib/python2.7/dist-packages/requests/adapters.py", line 477, in send raise SSLError(e, request=request) SSLError: ("bad handshake: Error([('SSL routines', 'SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE', 'certificate verify failed')],)",) 192.168.0.1 | UNREACHABLE! => { "changed": false, "msg": "plaintext: (\"bad handshake: Error([('SSL routines', 'SSL3_GET_SERVER_CERTIFICATE', 'certificate verify failed')],)\",)", "unreachable": true }
pricom nezalezi na tom, aky certifikat pouzivam - ci self-signed alebo nie.
Skusal som na Debiane vytvorit kvazy CA, podpisat CSR z Windows, naimportovat podpisany certifikat do Windows, rekonfigurovat HTTP listener a naimportovat CA certifikat do doveryhodnych autorit v Debiane - nepomohlo. Som si celkom isty, ze som urobil vsetko OK, lebo na testovacom web servery na Windows tieto hry z certifikatmi funguju. Pri tomto hrani som sa riadil tymto navodom.
Je vobec mozne rozbehat Ansible na spravu Windowsov skutocne bezpecne? Co by ste este odporucali skusit? Pripadne nejaku alternativu na spravu Windowsov z Linuxu podobnu Ansible? Co pouzivate Vy?
Vdaka za odpoved.
Tiskni
Sdílej: