Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
[root@localhost ~]# netstat -ltnp -4 | grep :80
[root@localhost ~]# wget 127.0.0.1:80
--2016-07-15 04:18:34-- http://127.0.0.1/
Connecting to 127.0.0.1:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 403 Forbidden
2016-07-15 04:18:34 ERROR 403: Forbidden.
vypise chybu 403 - to vsak znamena ze server bezi, pocuva a odpoveda. webovy server je httpd (apache), OS je Oracle Enterprise Linux 7.2
preco nevidiet port 80 medzi otvorenymi portmi vo vypise netstatu, ked ho ma ocividne otvoreny?
je nejaky iny sposob ako vypisat vsetky skutocne otvorene porty?
diky
Řešení dotazu:
netstat -ltnp |grep 80 tcp6 0 0 :::80 :::* LISTEN 14211/httpd
Jeden socket môže byť vytvorený pre IPv4 a IPv6 naraz.toto je pre mna nova informacia. ale mate pravdu, je to tak, ak vylistujem vsetky otvorene porty (ipv4 aj ipv6), figuruje tam riadok
tcp6 0 0 :::80 :::* LISTENtu sa vsak vynara dalsia otazka - ako zistit ci je tento port otvoreny iba pre ipv6 alebo pre ipv4 a ipv6 naraz?
Defaultně PF_INET6
socket nabindovaný na nulovou adresu přijímá i IPv4 spojení, přičemž se adresy překládají na IPv4-mapped adresy z rozsahu ::ffff:0:0/96
(dolních 32 bitů je IPv4 adresa). Proto také můžete v logu některých serverových aplikací najít informaci, že klient se připojil např. z adresy ::ffff:a0b:c0d
, přestože ve skutečnosti šlo o IPv4 adresu 10.11.12.13.
Toto chování lze potlačit pomocí socket option IPV6_V6ONLY
, pak PF_INET6
socket nabindovaný na nulovou adresu přijímá pouze IPv6 spojení a můžete současně otevřít PF_INET
socket nabindovaný na 0.0.0.0. Na linuxu lze defaultní chování otočit přes /proc/sys/net/ipv6/bindv6only
, ale to bych moc nedoporučoval, protože aplikace s tím nemusejí počítat.
IIRC ss
ani netstat
neukazují, jestli ta socket option je nastavená (musel bych se podívat, jestli jádro tuhle informaci vůbec do userspace předává. Ale můžete zkusit pustit třeba netcat
poslouchající na 0.0.0.0 a stejném portu.
vzhledem k tomu, že se formálně jedná o IPv6 socket
Proč "formálně"? Spíš bych řekl, že past na vývojáře je právě v tom, že to je PF_INET6 socket ve všech ohledech, dokonce i ty sockety pro jednotlivá IPv4 spojení, které z něj vzniknou, jsou z pohledu aplikace naprosto standardní PF_INET6 sockety. Jen po síti jaksi běhají IPv4 pakety.
Kdybych měl hádat, IMHO byla důvodem pro tohle řešení snaha usnadnit práci vývojářům aplikací, které neumožňují poslouchat na víc než jednom socketu. Takhle není potřeba toho tolik měnit, prostě se jen místo PF_INET
socketu bindovaného na 0.0.0.0 vytvoří PF_INET6
socket bindovaný na ::
Ten netstat toto zjevně nezohledňuje
netstat to zohledňovat nemůže, protože rozhraní, které používá, tu informaci neposkytuje. Přes netlink to zjistit lze, ale až od jádra 4.2. Příkaz ss
z iproute2 verze 4.2 a vyšší ten flag zobrazuje (s volbou -e
).
Tiskni
Sdílej: