Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
/etc/fstaba výstup těchto příkazů?
# lsblk -s # pvs # vgs # lvs -a -o+devices # cat /proc/mountsPro ty LVM příkazy budeš muset být root. Způsob, který popisuje ha.run, je o vytvoření adresáře, který pak asi chce nasdílet sambou. Tzn ten adresář bude mít tolik místa, kolik má místa filesystém na tom LV. Co to je za distro? Jinak OT, pokud seš nový v Linuxu, doporučuju něco nastudovat předem. Většinou je dobře zdokumentovaný a v manuálových stránkách, na wiki projektů (samba) a wiki distribucí pravděpodobně najdeš, co hledáš. Taky tady na abclinuxu, na root.cz, linuxexpres.cz apod seženeš spoustu užitečných info, doporučuju.
man lvextend man lvreduceatd.
Klasika. Tohle je jeden z mnoha důvodů, proč nevytvářet žádné oddíly a proč mít Btrfs přes celý disk (kromě swapu, je-li nezbytný).
Naopak. U Btrfs nebude muset dělit disk a nebude tedy muset chápat rozdělení disku. Proto je Btrfs jednoduché a snadno pochopitelné řešení. LVM se svými pv
, vg
a lv
je pro začátečníky dost hrubě nevhodné. Tedy, ne že by LVM abstrakce nebyla svým způsobem zvráceně hezká a ne že bych nepoužíval LVM na oddělení swapu a dat u notebooků, ale začátečníkovi by jako první řešení úložiště nejlépe sednul Btrfs v jednom oddíle přes celý disk. Cokoliv jiného je úplně zbytečný kompromis a zbytečná komplikace.
Ano, četl jsem, že už tam má bohužel LVM. Než ale začne číst nekonečné manuálové stránky LVM, měl by vědět, že přechod na Btrfs mu může tohle všechno úsilí rovnou ušetřit.
Tiskni
Sdílej: