Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
sudo apt-get install kubuntu-desktop
A o to prave jde, vsechno se da resit elegantne a jednoduse. sudo add-apt-repository ppa:neco/necotim se prida repositar mezi vychozi sytemove a po aktualiazovani seznamu
sudo apt updatenebo automaticky pri pusteni Centrum Software, pripadne tlacitkem obnovit ve vybornem grafickem Synaptic muzes normalne aktualizovat nebo instalovat balicky z PPA...
# misto nacpani do souboru sources.list pridani jako samostatnej soubor v adresari sources.list.d echo "deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian xenial contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.org.list # instalace klice kterej kontroluje pravost balicku pri instalaci wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add - wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add - # doinstalovani balicku zarizujici automaticke prekompilovani virtualbox kernel modulu pri upgrade jadra sudo apt install dkms # aktualizace repositaru a instalace sudo apt update sudo apt install virtualbox-5.1
Otazka zni - je neco, o co se prechodem na ubuntu s unity pripravim?Můžu se zeptat, co má být tím řešením? Na základě čeho si vlastně nakonec vyberete? Podle nějakých "tvrdých" dat (ať už tady odsud nebo i z jiných zdrojů) nebo to bude čistě pocitové rozhodnutí? Co by Vás přimělo do ubuntu s unity nejít? Troufám si tvrdit, že tu nikdo neví, na základě čeho se rozhodujete a co vlastně ovlivní Vaši volbu. Jasně můžeme tu něco doporučit, ale já marně přemýšlím, co Vás nakonec přiměje k rozhodnutí. Myslím si, že to bude pocit a nikoliv data zde napsaná. Já si totiž myslím, že už jste rozhodnut a jen jste chtěl, aby Vám tu ostatní napsali, že ubuntu s unity je to správné řešení. Ale, co to zkusit obráceně - přesvědčilo by Vás, kdyby tu všichni napsali: "unity nebrat, i nadále využívat KDE" (a třeba podpořeno i konkrétními důvody)? Mám zkrátka pocit, že je to téma do blogu, protože se obávám, že těžko bude někdo schopen odpovědět tak, by to šlo označit jako řešení. Možná je tento můj komentář nevhodný a v každém případě na otázku neodpovídám, ale přišlo, že spíše než odpověď očekáváte potvrzení Vašeho rozhodnutí.
Z Linuxu se nám postupně vytrácí možnosti volby.Asi mne ukamenujete, ale ja si myslim, ze je to dobre. Ze prave ta moznost volby, svoboda ve vsem a system udelej si sam muze za to, ze linux nema zastoupeni na desktopu. Podivej se na android, omalovali linux, zbavili ho moznosti volby a ovladli svet. Je to jako bys prisel do obchodu s auty a oni na tebe vybafli - jaky chcete motor? co kola? Jake poloosy? Tlumeni? Vstrikovani? Co ridici jednotka? Nastavitelna? Klasicka? A napravu? Jakou napravu? Z kovu? Ze slitiny hliniku? Brzdy? Kotoucove? Bubnove? A co kotoucove vrtane? Nebo s drazkou? Nebo vite co? My tady mame edice (distribuce) Vyberte balicek SPORT. Ale pockat, ne, balicek sport ma turbo motor. Ja chci atmosferu. To neni problem, dame vam k tomu navod, jak si to turbo doma v garazi vysroubite, zaslepite tady tyhle dve diry, preprogramujete si jednotku, zvysite kompresni tlaky a mate z toho atmosferu... To je slozite. COZE? Co je na tom proboha sloziteho? Desitka klic a dve hodiny casu v garazi... To nechci, to je slozite. Dobre, tak si vyberte edici UZITKOVE. Tam je motor atmosfera. No jo ale to auto nema vrtane kotouce. To nevadi, to si vymenite, ne? Nevymenim... neumim. COZE? Neumite? Vzdyt je to hracka... Ja chci proste NORMALNI auto, ktere jezdi, dobre brzdi a nebudu si ho muset doma v garazi skladat sam. Aha pane, tak to nemame, to si musite zajit tamhle pres ulici, tam maji auta bez moznosti volby, vyberete si barvu, tvar a palivo, nic vic. To vam prece nemuze stacit? To prece nemuze nikdo chtit? A podivej se na to. Vetsina lidi vybira auto podle toho, kolik zere a jakou ma barvu
A co nezabavíme dětem lego? Vždyť z něj přece můžeme postavit cokoliv a to není žádoucí.Ale né. Copak tobě někdo něco zabavil, nebo zakázal? Jenom prostě nikdo nechce vyvíjet něco, co používá 500 lidí, když je tady cílovka čítající 500 tisíc lidí. Ale nikdo ti nezakazuje udělat si to sám
apt update && apt upgrade && apt full-upgradenebo pres grafickej program co ti pousti ubuntu samo nebo muzes rucne "Software & Aktualizace"
Když vynechám osobní názory a náměty na flamewar, vyjádřil bych se k tomu asi takto:
Konec vyjádření.
ja proste hledam linuxovy desktop podobny windows 7. Srovnavejme tedy mnou nadhozene Ubuntu a KubuntuPodla mňa si to trocha odporuje, pretože ani Unity ani KDE sa velmi na Win7 nepodobá. Moja skúsenosť je taká, že keď som potenciálnym užívatelom ukázal Linux Mint Cinnamon alebo Linux Mint Mate, vedeli sa v ňom okamžite orientovať, lebo systém Menu a grupovania aplikácií bol podobný ako u Win7. Nainštaluješ a fachčíš. Ale samozrejme platí, sto ludí, sto chutí ;)
Slo o to, ze Win7 povazuju za porduktivni system. Nainstaluju, doinstaluju aplikace a muzu pracovat. Hned.
Tiskni
Sdílej: