Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
curl -X GET 'http://localhost:9200'
dostanu chybu: curl: (7) Failed to connect to localhost port 9200: Connection refused
. Nastavení jsem nechal výchozí. Java JDK mám instalováno (IcedTea JDK 3.1.0 [icedtea-bin-8]).
Divné je, že pokud stáhnu binárku, tak Elastic normálně funguje.
Stejná věc se mi stala i pod virtualizovaným Ubuntu.
Netušíte někdo co s tím? Děkuji
Řešení dotazu:
systemd
, neřešil by problémy s tím, že neví, že se služba nenastartovala, že neví, co vypisuje na standardní výstup, nebo že musí pracně zjišťovat, jak a s jakými parametry se ta služba vlastně spouští. Tady se bavíme o starém init systému a celé řešení problému je sbírka příkladů na to, co je na starém init systému špatně.
Kdyby tam měl systemd, neřešil by problémy...To je docela odvážné tvrzení. Nejspíš by to řešil úplně stejně.
Vazne? A jak moc vlastnich zkusenosti mas s openrc?
Ok, dobre, ja az od 2004. Gentoo se systemd mam pokusne na jedne masine taky a po nejakem roce a pul kazdodenniho pouzivani bych se jej presto neopovazil na produkcni server nasadit. Nedavno se mi napr. v systemd "objevilo" (= leaklo) nekolik desitek tisic cgroup (vlivem bugu, ktery se v upstreamu stale resi) a system sel zkratka do kytek.
Instalovat kvůli ElasticSearch nějaký Ubuntu | Debian, abych Ti uděla radost se systemd, fakt nebudu.Systemd se dá bez problémů provozovat i na Gentoo.
Nehledě na to, že s OpenRC jsem nikdy neměl problém. Je dopíchaný celý init script, nastavují se tam věci, které vlastní instance ElasticSearch pak ani nebere v úvahu...Aha, takže jste vlastně s OpenRC měl problém a právě ho popisujete.
Nakonec jsem to vyřešil tak, že pouštím démona ručně svým skriptem a to mi stačí.Kdybyste používal systemd, tak ten příkaz místo vlastního skriptu napíšete do unit souboru a máte to vyřešeno. Čímž ale vůbec netvrdím, že máte používat systemd. Je to jenom taková poznámka pod čarou k diskusím o systemd – jak lidé popíšou spoustu problémů třeba s OpenRC, a pak tvrdí, že s ním nikdy problém neměli, protože si ani neuvědomují, že jsou to problémy a že to tak být nemusí. To, že obejdete init systém a spouštíte službu ručně, mi připadá jako dost vážný problém init systému, který je určen právě k tomu, aby služby spravoval a spouštěl.
Systemd se dá bez problémů provozovat i na Gentoo.Neříkal bych tomu bez problémů. Jen ty problémy nejsou o moc horší než na jiných distribucích. Ale používat se dá. Zrovna uvažuju o přechodu na OpenRC, ale trochu mě mrzí, že je OpenRC přecijen trochu nedotažené a zpátečnické.
systemd
na Gentoo funguje bez problémů. Ale já už jsem se s tím smířil, že nikdy nebudu mít tolik zkušeností a znalostí, aby mi systemd
konečně začal dělat problémy.
Nakonec jsem to vyřešil tak, že pouštím démona ručně svým skriptem a to mi stačí. Bohužel Gentoo není oficiálně podporované Elasticem, což je škoda, ale to je všeobecná potíž.Já v tom žádnou potíž nevidím. A ten initskript jistě půjde triviálně opravit a založit bug report, aby se opravil všem. O tom je totiž open source, ne o tom, jestli je Gentoo oficiálně podporované tvůrcem daného software nebo ne.
netstat -tlpn telnet ta_adresa
Ano, samozřejmě, takový hlupák nejsem...Jsi si jistý?
Na portu 9200 nic není.Přesně to ta chybová hláška říká. Podívej se pomocí netstatu (jak už napsal Jenda), zda ta služba běží a hlavně na jakém portu (a zda vůbec) poslouchá.
hurvajs@zeryk ~/Downloads/elasticsearch/elasticsearch-5.0.0/bin $ sudo /etc/init.d/elasticsearch restart Password: * Stopping elasticsearch ... [ ok ] * Starting elasticsearch ... [ ok ]v žádném logu jsem nic nenašel a přesto Elastic nefunguje. V netstat samozřejmě port 9200 ani jiný není, to jsem kontroloval ještě před dotazem.
Proto Recv-Q Send-Q Local Address Foreign Address State PID/Program name tcp 0 0 0.0.0.0:22 0.0.0.0:* LISTEN - tcp 0 0 127.0.0.1:8088 0.0.0.0:* LISTEN - tcp 0 0 0.0.0.0:25 0.0.0.0:* LISTEN - tcp 0 0 127.0.0.1:33755 0.0.0.0:* LISTEN 3643/clementine tcp 0 0 127.0.0.1:3306 0.0.0.0:* LISTEN - tcp6 0 0 :::22 :::* LISTEN - tcp6 0 0 :::443 :::* LISTEN - tcp6 0 0 :::80 :::* LISTEN -Když ale stáhnu binárku Elasticu a pustím jí, tak se naslouchání vytvoří a Elastic funguje. Konfigurace je úplně stejná. Moje otázka byla, jestli někdo neví proč se služba tváří, že běží a vlastně neběží. Jestli se s tím už někdo setkal
proč se služba tváří, že běží a vlastně neběžíJak se prosím projevuje, že se služba tváří, že běží?
$ curl -X GET http://localhost:9200 { "name" : "CkIjmO8", "cluster_name" : "elasticsearch", "cluster_uuid" : "isAIDlInS-OgDttbySeTDw", "version" : { "number" : "5.0.0", "build_hash" : "253032b", "build_date" : "2016-10-26T04:37:51.531Z", "build_snapshot" : false, "lucene_version" : "6.2.0" }, "tagline" : "You Know, for Search" }
# /etc/init.d/elesticsearch status * status: crashedBohužel, k tomu není nikde žádný záznam v logu, proč služba spadne. V oficiálním návodu, jsem nic nenašel
Zkusil jsem vzít konfiguraci z binární verze a použít jí ve verzi z portage.No tak vidíš, že máš nějaký výsledek. To totiž znamená, že není problém v té binárce. A to už bys dávno věděl, kdybys postupoval podle instrukcí lidí, co věnovali svůj čas tomu, aby ti poradili.
--verbose
při spuštění služby?
netstatu
nic není ElasticSearch, třeba ten program na portu 8088? Dál bych se podíval do výpisu procesů, zda služba opravdu běží nebo neběží. Ve spouštěcím skriptu pak najdete způsob, jak se spouští, můžete ji zkusit spustit ručně, jestli něco nevypisuje na standardní výstup, případně přidat nějaké parametry, aby se zvýšila podrobnost výpisu.
Tiskni
Sdílej: