abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 547 hlasů
     Komentářů: 24, poslední dnes 17:10
    Rozcestník

    Dotaz: Server pro virtualizaci

    13.11.2016 16:50 Petros
    Server pro virtualizaci
    Přečteno: 1781×
    Zdravím,

    řeším jakou zvolit konfiguraci pro server, na kterém bych chtěl virtualizovat. Budu virtualizovat především linux a jedny windows 10.

    Co za hardware by jste mi prosím doporučili? Server bych asi preferoval do RACKU....asi....mam starou 22U skrin a rikam si ze bych to rád vyžil.

    Virtualizovat chci FTP server, Apache2 server....pak Windows 10 masinu.....pro nejake windows aplikace.........které opravdu potrebuji...................dále zde chci mit server pro NVR - video pro kamery.

    Ale popravdě řeším co na toto použít za železeo.....

    Mám představu jako alespon 16 GB ram.....zvazji disk pro OS....nejáky SSD.....a pak 2x 2TB SSHD pro data.....neco takového.......

    Budu velice rád za jaké koliv kopnutí inspiraci radu tip....cokoliv.....

    Díkec moc.... ))

    Odpovědi

    13.11.2016 19:37 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Ahoj, Na takové malé "drbky" rád používám například staré HP DL380 G5 - server se dá koupit na aukru za pár kaček. Vykopeš z něj řadič HP P400 - který se SATA disky jede naprosto tragicky. Osadíš nějakým LSI HBA řadičem, nainstaluješ PROXMOX, vrazíš tam nové disky (2,5" SATA) nad to ZFS a jede to velmi velmi slušně. Pokud potřebuješ nějaký významně vyšší výkon diskových operací, tak se tam dá přihodit SATA řadič do PCIe a do něj strčit mSSD jako L2ARC a ZIL (nebo do do volné šachty). Takže za relativně malé peníze můžeš mít dvousoketový server se dvěma zdrojema, KVM(ILO2) a se spoustou dostupných náhradních dílů. Dělal jsem takových serverů několik a na spoustu aplikací když se ten server vhodně upraví naprosto dostačuje. Jediná nevýhoda je poměrně značná spotřeba elektrické energie (závislá od CPU), také sehnat 4GB RAM moduly někdy není jednoduché, ale potom ten server má 32GB RAM a na tom už pár virtuálů na ZFS jde v pohodě pustit.
    13.11.2016 19:56 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Tyhle DDR2 servery jsou dnes za několik tisícikorun, ovšem mají opravdu vysokou spotřebu vůči výkonu. 4GB DIMMy PC2-5300F stojí cca stovku za kus a ebay je jich plný. Topí, žerou. Rovněž PCI-e v. 1 se dá dnešními SSDčky zahltit. Osobně bych už do něj v dnešní době nešel, i když jistě ještě vydrží řadu let. Máme 128GB DL580 G5 se 4x 4jádrem na server hostingu a šlape dobře. Jen kdybych měl platit elektřinu a neměl paušální hosting, vyměnil bych jej za novější... Žere stejně jako DL580 G7 se 4 x 8jádry a 512 GB DDR3, který je násobně výkonnější.

    Tyhle rackové servery jsou VELICE hlučné, vyžadují vlastní místnost se zavřenými dveřmi. Pokud budeš mít někde v prostoru, pak zde znovu doporučím repas workstation Dell Precision T5500 nebo T7500. V základu stojí pár set euro, do toho 2 x 4jádro Xeon X5570 za pár desítek euro nebo 2x šestijádro za cca dvojnásobek. Umí 72GB ECC DDR3, přičemž 9x 8GB PC3-10600R vyjde do 150 dolarů s dopravou. Bere i 16GB DIMMy (tedy celkem 144GB, ale ty jsou zbytečně drahé). Výhodou je robustní konstrukce schopná provozu 24x7 a téměř neslyšný provoz.
    13.11.2016 22:38 Ondro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Suhlas, G5 urcite nie. To je stare zrave zelezo.Radsej G7. Nove zakladne servery trochu podrazeli a maju pouzite CPU s nizkym taktom bez turba(1.6-1.9GHz, co je tragedia). Server so slusnym CPU uz ma celkom peknu cenovku. Osobne by som isiel do jazdenky a radsej nieco s 2U, bude robit o dost mensi hluk a bude tam aj vecsi priestor pre upgrade. https://www.servershop24.de/en/server/hp/dl-series/dl380/g7/

    SSD na OS je zbytocnost, SSD sa bude zbytocne flakat. Na OS staci SD karta, USB flashka, obycajny disk alebo nieco podobne. SSD radej na data, tam ho lepsie vyuzijes.
    14.11.2016 00:53 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Chlapi divili by jste se co ta G5 když se to s ní umí ještě dokáže :). Nesporným faktem je, že spotřeba ve srovnání s moderním serverem je celkem značná (G5 se dá ovšem osadit i "nizkopříkonovýma" XEONAMA, nicméně v tom serveru "topí všechno" :)), ale za ty kačky co se to dá pořídit je to zajímavá alternativa pro někoho kdo má omezený "startovní" rozpočet. Za cenu podobnou jak ta G7 z raichu se dvěma 146GB SASama a 16GB RAM, se dá postavit G5 osazená 32GB RAM, 6x1TB HDD (funglovky) 2x LSI HBA (IT), SSD L2ARC/ZIL a 2xXeonem L5420 a dvěma gigabitovýma síťovkama. Pro kolegu jsem asi před rokem stavěl něco podobného do firmy, když jsem dával dohromady po jednom klučinovi do pořádku IT. Na tomhle serveru jedou 4 virtuály a z toho jeden W2k8R2 terminal server pro asi 15 userů, primární DC kontrolér,LAMP a linuxový pošťák. Dá se říct, že ta stará G5 ka by toho zvládla ještě vice co se týká CPU a disků, jen paměti by to chtělo bohužel více (ZFS). Obecně se dá říct, že nerad vyhazuji funkční věci, raději je trochu "poléčím" a pošlu "do druhého kola" pokud to jen trochu jde a má to smysl. Nicméně dalším faktem je to,že už není žádný další potenciál pro upgrade serveru.
    14.11.2016 07:04 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Jde o to, že ta spotřeba ti náklady za generačně mladší HW dorovná za pár měsíců provozu 24/7.

    Konkrétní zkušenost:

    DL580 G5 16 jader E7340 2.4GHz 128GB DDR2 PCI-e v.1 - okolo 800W, nákup dnes cca 12 tis. Kč.

    Dell R7610 16 jader E5-2670 2.6GHz 128GB DDR3 PCI-e v.3 okolo 300W, nákup dnes cca 25 tis. Kč.

    Spotřebu mi ukazovala UPSka Dell 2700W, celkem jí věřím.

    Rozdíl je do 10 měsíců zpět, navíc jde o výrazně výkonnější stroj s podstatně rychlejší pamětí, dokonce mívají ještě několik měsíců původní záruku výrobce (který to stejně neumí servisovat, ale to je jiný příběh...).
    14.11.2016 08:05 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    +1
    Max avatar 14.11.2016 08:37 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Kamery nevirtualizujeme, žerou hodně diskové kapacity, takže jedeme 4TB SATA disky a oddělený server.
    Windows 10 budou potřebovat 8GiB ram. ftp server tak 256MiB a ten zbytek nevím, jak je náročný (záleží, co na tom běží).
    Pokud nepotřebuješ velkou kapacitu kvůli těm kamerám (resp. máš malý počet kamer), tak bych vzal 1U server a osadil 2x 256GB SSD + 2x SATA 4TiB WD RE4.
    V jobu používáme HP, IBM, Supermicro. Supermicro je takový chudý příbuzný (oproti třeba tomu HP), ale zase má v základu dobré fce (nemusí se třeba dokupovat licence na KVM, ta je v základu, u HP u nových serverů funguje KVM vždy asi jen 10s a pak se automaticky ukončí, licence asi 14kkč, u starých serverů není ani možnost těch 10s běhu) a není problém osazovat SATA diskama a složit si server dle úplné libosti.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    14.11.2016 10:14 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Supermicro zavedlo licenci na update BIOSu pres IPMI web interface. Na Redfish taky potrebujes licenci.
    Max avatar 14.11.2016 13:38 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Redfish zatím nepotřebuju a update biosu dělám stejně jednou za uherák a stejně je nutná odstávka + servery máme ve vlastních prostorách, takže ok.
    Nejdůležitější je pro mně KVM (připojování img, flash jiných komponent jako např. řadiče apod., v případě pádu člověk vidí backtrace apod.)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    15.11.2016 15:01 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Bohuzel Supermicru ani oslavovana HTML5 konzole nefuguje.
    websock.js:280 WebSocket connection to 'wss://xxx.ipmi.yyy.cz/' failed: Error during WebSocket handshake: Unexpected response code: 200
    open	@	websock.js:280
    
    Max avatar 15.11.2016 16:46 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Já používám java konzoli.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    14.11.2016 10:33 Petros
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Jen tak mezi řečí něco takového jako DELL R210?
    • http://www.czech-server.cz/server-dell-pe-r210ii-1x-xeon-e3-1260l-32gb-2x-600gb-sas-h200.html
    S tím že bych to vzal s asi spíše s 32 GB ram.....nebo na druhou stranu 16 Gb ram by mi mohlo stacit....premyslím nad tímto no.

    Co si o tomto kusu myslíte? Někdo zkušenost? Díkec
    14.11.2016 12:05 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Můj názor je, že je to zbytečně drahé. Mrkni na http://www.ebay.de/sch/Server/11211/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=&_ssn=sonderverkauf-solarbayer&_dcat=11211&Marke=Intel&_sop=15&rt=nc&_dmd=1 . Těch intelích serverů bych se vůbec nebál, všechny mají minimálně dvojnásobek jader, než ten R210. Mimochodem jsou nové, nejeté. Od toho prodejce jsem nedávno kupoval a chovali se velice profesionálně. Poslali nám náhradní DIMM, i když se nakonec ukázalo, že serveru vůbec nic nebylo (NBD Dell support udělej urob si sám). Pokud jsi plátce DPH, pošlou ti to bez německého DPH, takže odečti 19%.

    Třeba tenhle v nejvyšší konfiguraci (2x 6core X5670, 96GB RAM) vyjde bez DPH s free dopravou na 600 EUR. Pokud bych chtěl menší spotřebu, tak třeba 2 x úsporné 6core + 48GB za 320 EUR s dopravou.
    14.11.2016 12:11 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    A co třeba toto:
    http://aukro.cz/hp-proliant-dl380-g7-24x2-26ghz-48gbram-ddr3-i6595910509.html
    Tohle není uplně špatná nabídka....
    14.11.2016 12:17 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    U toho HP je potřeba počítat s tím, že do něj nedáte stávající disky z jiného non-HP serveru, protože ten řadič si na ně vždy zapíše svá metadata (pokud tam již nejsou). Při testech mi zapisoval 32MB na konec disku. Osobně mám pro výkonově nekritické použití raději IT řadiče a SW raid - disky mohu kdykoliv hodit do jiného stroje a jede se dál...
    14.11.2016 12:32 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Přesně tak - já ty HP řadiče taky vždy "katapultuju" ze serveru pryč. Poté nějaký HBA řadič v IT módu (JBOD) a nad tím ZFS. Pokud se to dobře nakonfiguruje a server má dost paměti, tak to je výkonově velmi velmi slušné (a o bezpečnosti dat uložených na ZFS netřeba vést diskuzi :) ). M.
    14.11.2016 13:00 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Proto bych doporučoval se rovnou koukat po non-HP serveru, protože v HP boxech na disky s jiným řadičem často nefungují ledky a zbytečně se za ten původní řadič platí.
    14.11.2016 17:52 Petros
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Ještě mám jeden limit a to je v racku.... Je to 600mm.Takze ideálně aby to tam vlezlo. Je zde dost zajímavý podmět k SuperMicro..... No ten rozměr racku to malinko komplikuje). Kamery jsou 2....a jsou venku (ve smicce na základě pohybového cidla)....... No p oprav koukám a halou mě miha SuperMicro.....omg....
    Max avatar 15.11.2016 07:56 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Pokud máš jen dvě trapné kamery, tak ti 1U server na SATA disky bude bohatě stačit (s jedním 2TB diskem dáš třeba 2 měsíce záznamu).
    A pokud na tom nebudeš provozovat nic hrobesního, tak si v klídku vystačíš i bez SSD (např. 4x 2TB RAID10).
    Ale samo, že ssd je velký přínos a pokud na nich nebudeš mít nějakou db, tak si vystačíš s levnými crucial/samsung apod.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    16.11.2016 10:12 Petros
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Jako pošilhávám po tomto rešení......

    Box 1U: SuperChassis 510T-200B

    Deska: X8SIL-F

    Ram 32GB Intel® Xeon® X3400 / L3400 series

    Co se mi jako ze líbí na tomto je hlubka toho racku.......a dle popisu to CPU vypada dobre ze moc nebude zrat na vykonu.

    Dává to smysl? xD

    Max avatar 16.11.2016 22:56 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Ta skříň je na 2x 2,5" SATA disk, tzn. max 2x SSD, nebo něco té velikosti. Žádný klasický 3,5" SATA disk na data.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    16.11.2016 23:19 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Nechci se tu pořád opakovat, ale opět mi dává smysl - pokud je podmínkou malá hloubka skříně, možná by stálo za zvážení kvalitní pracovní stanice, která režim 24/7 dá v pohodě. Tebou uvedený HW je starší/slabší než tahle stále aktuální sestava a pochybuju, že to za ty prachy poskládáš. Do racku polici za pár stovek a je hotovo.
    22.11.2016 10:54 zipi | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    A co použít produkt od HP MicroServer..? Je možné na tom postavit i virtualizaci - v této produktové řadě je možné měnit i CPU.
    18.12.2016 18:33 MaVac | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server pro virtualizaci
    Jak tomu mám rozumět? Zahrávám si s myšlenkou koupit si Proliant DL360 G6, protože asi budu mít možnost umístit ho zdarma u zaměstnavatele na páteř a chtěl bych ho mít jako osobní zálohu a VMWare laboratoř na hraní. Myslel jsem, že tam budu moc dát jakýkoliv disk 2.5" (třeba klidně WD Red 750GB). Nebo to nejde?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.