Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Řešení dotazu:
Není to náhodou disk s ntfs ?
Pokud systém pozná podivnosti tak data schová a dokud ve win neuděláš scandisk chkdsk tak budou schovaná.
Pokud je to lin disk ext* reiser ... atd tak zřejmě data zůstala v cache ram a vypnul se systém bez SYNCu a uložení dat.
jen odhaduju.
Pokud je to flashka nebo usb hdd tak vždy před vypnutím nebo odebráním ho odpoj unmountni.
Napiš absolutní cestu…media/liska/linux/foto2016/16-02-10 deti…
Začínám mít dojem, že takto^^^ se lze k nějakému řešení dobrat jen velmi těžko.
Mezery tam jsou, ve win to nevadí, zde to nehlásí chybu.
Mezery nikde nevadí, jen je potřeba je správně escapovat / uvozovkovat, pokud člověk jména souborů někam zadává pomocí shellu.
V dotazu zcela chybí informace o tom, které mount pointy a souborové systémy to byly, tj. zda bylo jisté, že se to v tom Ubuntu ukládá do NTFS oddílu nebo zda tam je nějaký jiný sdílený oddíl, který se dá z obou systémů číst, atd. Taky není jasné, co to znamená nechal jsem prohledat disk. Jako třeba find ~ -type d -iname '*děti*'
? Nebo šlo o hledání v tom mount pointu, kam byl připojený NTFS?
Nevím, co to znamená „v souborech“ a o kterém z nepřeberného počtu desktopových prostředí a souborových manažerů je řeč. Ale to nakonec není podstatné. Podstatné je, jaký to byl souborový systém (NTFS?), kam byl přimountovaný atd. Nelze než doporučit prohledání adresáře ~
a taky adresáře s tím mount pointem, kam se disk připojuje.
Znova připomínám, že tu chybí informace o souborových systémech, oddílech a mount pointech, které se té operace účastnily. Pokud tenhle kousek informace není k dispozici, zpravidla to znamená, že uživatel nevěděl, co vlastně dělá, a výsledek potom může být celkem libovolný.
Díky všem za rady, třeba toto téma bude i pro jiné.
Obávám se, že bez podrobností o tom, co přesně se stalo, s jakými souborovými systémy a v jaké konfiguraci, tohle téma nikomu příliš neporadí.
Dám si pozor v kterém OS co dělat.
Možná víc záleží na tom, aby člověk věděl, co dělá, než na tom, ve kterém OS zrovna je.
Tiskni
Sdílej: