abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1995 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB

    2.12.2016 10:09 SW guru oriešky
    HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    Přečteno: 900×
    Dobry den,

    mam

    - HP Microserver Gen8, 4GB RAM, Intel(R) Celeron(R) CPU G1610T
    - 2 x 2TB disky v RAID1 + 1 x 2TB disk na zalohy
    - Debian 7
    - 1Gbps switch


    hdparm -t /dev/sda


     hdparm -Tt /dev/sda
    
    /dev/sda:
     Timing cached reads:   7246 MB in  2.00 seconds = 3625.01 MB/sec
     Timing buffered disk reads: 602 MB in  3.01 seconds = 200.15 MB/sec
    


    hdparm -t /dev/sdb


    /dev/sdb:
     Timing cached reads:   5698 MB in  2.00 seconds = 2849.90 MB/sec
     Timing buffered disk reads: 588 MB in  3.00 seconds = 195.85 MB/sec
    
    


    Samba konfiguracia:
    [global]
        workgroup = *******
        server string = *********
        netbios name = *******
        name resolve order = lmhosts bcast wins host
        dns proxy = no
    
        log file = /var/log/samba/%m.log
    
        create mask = 0664
        directory mask = 0775
        force create mode = 0664
        force directory mode = 0775
        socket options=SO_RCVBUF=131072 SO_SNDBUF=131072 TCP_NODELAY IPTOS_LOWDELAY SO_SNDBUF=65535 SO_RCVBUF=65535
        min receivefile size = 16384
        use sendfile = true
        aio read size = 16384
        aio write size = 16384
        max protocol = SMB2
        max xmit = 65535
        read raw = yes
        write raw = yes
        max connections = 65535
        max open files = 65535
        interfaces = eth0 lo
        bind interfaces only = yes
        unix extensions = no
        aio write behind = true
    
    ...
    


    a mam problem - pomaly zapis na server - cca 5 - 10 MB/s pricom citanie zo servera je 75 - 102MB/s. Co s tym ? Treba upgrade na Debian 8 alebo sa to da nejako dotunit v /etc/samba/smb.conf ? Dakujem.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    2.12.2016 11:04 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    Samba je pomalá odjakživa.

    Skus sftp jaká bude rychlost tam.
    15.12.2016 10:27 MP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    Samba je teda rozhodne rychlejsi nez defaultni SFTP...
    2.12.2016 11:49 Trubicoid2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    Jaký je fs? Kolik dělá lokální zápis do fs a kolik přímo na RAID? (s rozmyslem, abys nepřišel o data)

    Microserver vypíná diskům write caching, hdparm -w1 /dvě/sdx by mohlo pomoct.
    2.12.2016 12:09 SW guru oriešky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    DAKUJEM! Zapis ide 100 - 115MB/s !!!

    Sice to bol parameter -W (nie male w - lebo to je reset jednotky :-D) ale pomohlo to.

    hdparm -W1 /dev/sda
    hdparm -W1 /dev/sdb
    hdparm -W1 /dev/sdc
    
    2.12.2016 13:56 Trubicoid2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    Jo, velké, ta paměť :)

    To HP to vypíná kvůli konzistentnímu zápisu při pádu. Co jsem zkoušel, tak bylo jedno jestli je W 1 nebo ncq 31. Tedy by možná taky pomohlo nastavit ncq, jestli to disky umí. Ale tam ta konzistence asi taky nebude zaručena.

    echo 31 > /sys/block/sdX/device/queue_depth

    Zase některé disky to ncq mají problematické a psalo to problémy do dmesg. Záleží na disku.
    2.12.2016 14:15 trubicoid2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    takže na jednom počítači mám ncq 1 a W 1 (tady ncq blblo)

    a na druhém ncq 31 a W 0

    zároveň nastavit ncq 31 a W 1 už žádné zrychlení u mne nepřineslo
    2.12.2016 14:37 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    NCQ zjavne potrebuje cache, takze ju pouziva aj ked nie je explicitne zapnuta.
    2.12.2016 14:50 trubicoid2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    to by tak mohlo byt

    a funguje to i kdyz je ncq 31 a potom cache vypnu W 0, tak se asi ve skutecnosti nevypne
    Punny avatar 2.12.2016 11:50 Punny | skóre: 28 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    Hodil by se vypis jeste testu raidu (predpokladam, ze /dev/md0)
    Dale sledovat CPU a load, samba + mdadm procesy. Nebezi ti resync nahodou?
    2.12.2016 12:05 SW guru oriešky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    cat /proc/mdstat
    Personalities : [raid1]
    md2 : active raid1 sda3[0] sdc3[1]
          1865296704 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
    
    md1 : active raid1 sda2[0] sdc2[1]
          87825280 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
    
    md0 : active raid1 sda1[0] sdc1[1]
          194368 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
    
    unused devices: none
    
    CPU a LOAD v pohode
    2.12.2016 15:34 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    Nebolo by rozumnejšie dať do radiča RAMku a poprípade aj baterku?
    14.12.2016 19:42 Jooky (inactive) | skóre: 39 | blog: Jooky | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP Microserver Gen8 a pomaly zapis cez SMB
    HP Microserver je z rady Proliant a prinasa za velmi vyhodnu cenu "kusok" enterprise prostredia do SOHO segmentu. Je malo zariadeni s tak dobrou skrinkou, zakladnou doskou s monitoringom a vzdialenou spravou ... bohuzial interny radic na disky z tej kategorie nie je a ide o "fake raid". Nema podporu na RAM a ani na baterku. Kedze je zariadenie urcene viacmenej pre neznaleho windows "administratora", tak by default je cely system nastaveny az v moc "safe mode".

    Interny radic sa da prepnut do troch modov: Legacy, AHCI a RAID. Mod RAID je viacmenej len sikovne klikatko na nastavenie, ktore preda konfiguraciu windows ovladacu. V Linuxe bez ohaldu na konfiguraciu stale vidiet klasicky disky, len akurat v RAID mode sa do nich trosku montuje BIOS. Na beh linuxu doporucujem prepnut na mod AHCI.

    Co sa tyka write cache. V mode RAID treba nechat nabootovat system do RAID configuratioru (F5 pocas boootu, ked sa na to pyta). Po vytvoreni configuracie sa da nastavit radic samotny a zakazat vypinanie cache na diskoch. V pripade AHCI je tato moznost priamo v BIOS-e. Objavi sa ale az po reboote, kedy sa prepnutie RAID -> AHCI aktivuje. E.g. treba zmenit mod na AHCI, rebootnut a potom v biose povolit write cache. Vid prilozene obrazky ...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.