OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Celý asterisk jen na jedno zavolání, to mi připadá jako kanón na vrabce.
Spíš by šla použít třeba textová verze twinkle.
Proč?
Protože asterisk je pro tento účel zbytečně komplexní software, který vlastně primárně slouží k něčemu jinému. Nebo jinak: je to jako člověku, který se ptá, čím si zobrazit obrázek ve formátu JPEG, poradit, že má použít GIMP. Jistě, jde to taky, ale…
Kolik to ma?
CSipSimple v mobilu ma 14 MB
Bez toho, abyste napsal, jaká velikost a čeho přesně vás zajímá, nemá taková otázka smysl.
Two SIP endpoints can communicate without any intervening SIP infrastructure.Tzn. nastavim dva softphone proti sobe? V tom pripade by byl asterisk opravdu zbytecny.
SIP jako takový to umožňuje. Někteří klienti ovšem trvají na tom, že se za každou cenu musejí někam registrovat. :-(
Tady by to ale problém být neměl, tazatel píše, že nějakého poskytovatele VoIP má a může si u něj nechat zřídit další čísla.
Proč?Protože asterisk je pro tento účel zbytečně komplexní software, který vlastně primárně slouží k něčemu jinému.
Takovou hovadinu už jsem dlouho neslyšel. Jasně a takový linuxový kernel není pro různý Raspberry Pi a Omegy zbytečně komplexní software, když většina aplikací šla napsal jako baremetal?
IMO je Asterisk naopak velmi vhodný pro danou aplikaci, zvlášť, když člověk povolí/zkompiluje jenom těch pár modulů, které potřebuje a použije nějké pro takovéto aplikace navržené API (asterisk jich má víc, takže si člověk může vybrat, co se mu nejvíc líbí)...
sipcmd -u [user] -c [pass] -P sip -w [gateway] -x "c[cislo];w500;h"Sipcmd sa pripoji na "gateway". Autorizuje sa cez meno a heslo. Nasledne zavola na "cislo" a caka na dvihnutie. Po dvihnuti pocka 500ms (0.5s) a zlozi. U mojho poskytovatela VoIP sa taky hovor ani nezarata do faktury. Jedinu vec, co som menil, je ze som predlzil v kode timeout na zavolanie. Bohuzial vo verzii, co pouzivam je to natvrdo v kode ...
No a když budeš chtít udělat někdy později ten dialplan jen trošičku složitější, tak seš namydlenej...sipcmd -u [user] -c [pass] -P sip -w [gateway] -x "c[cislo];w500;h"
rasterisk -x 'channel originate ....'
No kdyz pisete o Odorikovi tak nabizi funkci Odorik API pomoci nehoz lze snadno realizovat prozvoneni na libovolny treba mobilni telefon. Staci k tomu jen mit v Raspberry nainstalovany Curl. Prikaz vypada takto:
curl -X POST -i https://www.odorik.cz/api/v1/callback -d user=apiuser -d password=apiheslo -d line=cislolinky -d caller=cislovolaneho -d recipient=*082
wget --post-data="user=123456&password=maga2020&recipient=235521400&caller=725876485" https://www.odorik.cz/api/v1/callback -qO -
Tiskni
Sdílej: