Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.
Byla vydána nová verze 4.4.2 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Řešení dotazu:
Celý asterisk jen na jedno zavolání, to mi připadá jako kanón na vrabce.
Spíš by šla použít třeba textová verze twinkle.
Proč?
Protože asterisk je pro tento účel zbytečně komplexní software, který vlastně primárně slouží k něčemu jinému. Nebo jinak: je to jako člověku, který se ptá, čím si zobrazit obrázek ve formátu JPEG, poradit, že má použít GIMP. Jistě, jde to taky, ale…
Kolik to ma?
CSipSimple v mobilu ma 14 MB
Bez toho, abyste napsal, jaká velikost a čeho přesně vás zajímá, nemá taková otázka smysl.
Two SIP endpoints can communicate without any intervening SIP infrastructure.Tzn. nastavim dva softphone proti sobe? V tom pripade by byl asterisk opravdu zbytecny.
SIP jako takový to umožňuje. Někteří klienti ovšem trvají na tom, že se za každou cenu musejí někam registrovat. :-(
Tady by to ale problém být neměl, tazatel píše, že nějakého poskytovatele VoIP má a může si u něj nechat zřídit další čísla.
Proč?Protože asterisk je pro tento účel zbytečně komplexní software, který vlastně primárně slouží k něčemu jinému.
Takovou hovadinu už jsem dlouho neslyšel. Jasně a takový linuxový kernel není pro různý Raspberry Pi a Omegy zbytečně komplexní software, když většina aplikací šla napsal jako baremetal?
IMO je Asterisk naopak velmi vhodný pro danou aplikaci, zvlášť, když člověk povolí/zkompiluje jenom těch pár modulů, které potřebuje a použije nějké pro takovéto aplikace navržené API (asterisk jich má víc, takže si člověk může vybrat, co se mu nejvíc líbí)...
sipcmd -u [user] -c [pass] -P sip -w [gateway] -x "c[cislo];w500;h"Sipcmd sa pripoji na "gateway". Autorizuje sa cez meno a heslo. Nasledne zavola na "cislo" a caka na dvihnutie. Po dvihnuti pocka 500ms (0.5s) a zlozi. U mojho poskytovatela VoIP sa taky hovor ani nezarata do faktury. Jedinu vec, co som menil, je ze som predlzil v kode timeout na zavolanie. Bohuzial vo verzii, co pouzivam je to natvrdo v kode ...
No a když budeš chtít udělat někdy později ten dialplan jen trošičku složitější, tak seš namydlenej...sipcmd -u [user] -c [pass] -P sip -w [gateway] -x "c[cislo];w500;h"
rasterisk -x 'channel originate ....'
No kdyz pisete o Odorikovi tak nabizi funkci Odorik API pomoci nehoz lze snadno realizovat prozvoneni na libovolny treba mobilni telefon. Staci k tomu jen mit v Raspberry nainstalovany Curl. Prikaz vypada takto:
curl -X POST -i https://www.odorik.cz/api/v1/callback -d user=apiuser -d password=apiheslo -d line=cislolinky -d caller=cislovolaneho -d recipient=*082
wget --post-data="user=123456&password=maga2020&recipient=235521400&caller=725876485" https://www.odorik.cz/api/v1/callback -qO -
Tiskni
Sdílej: