Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
..myslim ze cele to vzniklo po testovani ram pameti memtestem..To tezko.
sudo fdisk -la pošli nám výpis. Jinak budeme muset věštit z křišťálové koule, což nebývá moc spolehlivé.
sudo parted -ljeste upozorneni, pri vkladani vypisu sem do zpravy, oznacit mysi text a tuknout na tlacikto (pre) ktere je mezi titulkme a komentarem, tim ze text oznaci jako PREformatovany a nebude z toho necitelnej bordel, to jestli je to v poradku lze pred odeslanim overit po stisknuti tlacitka "Nahled komentare"
dd
pod rootem. Jak jsi zde psal o ISO 9660 tak to je struktura informací na optických mediích takže systém si přečte začátek disku a má tam formát CD/DVD. (nakopírovaný z memtestu) (Budiž ti to varováním, že root je (téměř) absolutní vládce a systém poslechne a nesnaží se být chytřejší než admin. Pak tedy si admin musí být jist, co dělá.) Takže ted si vzpomeň, jak jsi původně ten disk vyrobil (naformátoval).
dd if=/dev/disk2tsdatama of=/media/zdenac/disk2tnovej/zalohacelehodisku.imgto jake oznaceni ma disk2tsdatama si dohledej sam, zamerna nepisu konkretni sd? ani sdX, protoze to predpokladam byl ten vznik celeho tveho problemu, ze jsi spatne zadal, nebo nekde popsal postup s oznacenim disku kterej neodpovidal ;)
sudo parted -l lsscsi
<totálně_off_topic>
(Ale jestli je příčina opravdu taková, jak tipuje k3dAR, pak tohle možná není až tak off-topic.)
Já si zkrátka nemůžu pomoct, klidně nechť někdo tento můj příspěvek smázne, ale cítím nutkavou potřebu sem napsat rádoby-vtipnou historku, které bych sám nikdy neuvěřil, kdybych ji nezažil. A nechce se mi o ní psát blog.
Takže, to bylo tak. Kdysi dávno, v roce 1965 2010, jsem byl odevzdávat diplomku. Bylo samozřejmě těsně před deadline a měl jsem tou dobou (lidský) uptime kolem 60+ hodin, takže můj úsudek nebyl příliš bystrý. On tedy není v podstatě nikdy bystrý, spíš naopak, ale tenkrát to bylo ještě o dost horší než jindy.
Diplomku jsem měl vytištěnou, ale scházela k ní CD. A ta byla poměrně důležitá. Měl na nich být mimo jiné bootovatelný obraz OpenSolarisu s mými úpravami, aby si je oponent mohl spustit a vyzkoušet. Abych měl jistotu, že ten ISO obraz bude funkční, potřeboval jsem ho před vypálením na CD jednoduše nahrát na flashdisk a vyzkoušet, tedy opravdu nabootovat na železe. Nebyl to brutální dd
postup; měl jsem na to skript, který byl schopen to médium vytvořit klidně z Linuxu … pokud tam byla předem připravená tabulka oddílů.
Vzal jsem flashdisk, na kterém mi v té chvíli příliš nezáleželo, zapojil jsem ho, smazal jsem jeho (podezřele složitou) strukturu oddílů, vytvořil jsem tam jeden obyčejný primární MBR oddíl a … hotovo. Taky teď někoho hustě zamrazilo v zádech? No jasně. No jo. Překlep. Byl to harddisk notebooku, čemu jsem přepsal tabulku oddílů.
Zálohu jsem měl, samozřejmě. Na mém domácím serveru. 255 km vzdušnou čarou odtamtud. A seděl jsem bez funkčního notebooku asi tak dvě hodiny před deadline od diplomky někde na chodbě a přemýšlel, co dělat.
V té chvíli se ale z ničeho nic vynořily dvě neuvěřitelně šťastné náhody. Jen tak, samy od sebe. Zaprvé jsem nepřeformátoval ten flashdisk, že jo, když jsem si místo něj posral tabulku oddílů na disku notebooku. A ten flashdisk měl náhodou na sobě Archboot. (!!!) Zadruhé jsem si pamatoval, že na disku notebooku byly přesně dva primární oddíly, první se ZFS a druhý s LVM. Tedy, nebylo ani podstatné, který byl který, ale že byly dva. Vůbec jsem si ale nepamatoval, jak velké ty oddíly byly.
Co jsem tedy udělal: Půlení intervalu a opakované pokusy bootovat. Až to jednou klaplo. A těch půlení stačilo asi jenom 10, ba možná i méně, protože bych to přece nedělil nezarovnaně — a zarovnáním hned několik binárních řádů ubude. Začal jsem v půlce disku (což nebylo ono) a postupně jsem dokonvergoval k místu, kde ten předěl opravdu byl.
A pak už jsem v pohodě nakopnul systém, naformátoval (tentokrát opravdu) ten flashdisk, vyzkoušel ISO obraz, vypálil ho na CD společně se zdrojáky a diplomkou, odevzdal diplomku… Uf.
Chtěl bych říct, že jsem se z toho poučil, ale nepoučil; pořád dělám ptákoviny a riskuju. Ale zážitek to byl zajímavý. Mrazí mě z toho ještě dnes.
</totálně_off_topic>
Tohle^^^ ale asi nakonec je off-topic, protože, pokud tomu dobře rozumím, v původním dotazu jde o poškození typu dd
, nikoliv pouze o přepsání tabulky oddílů….
s/opakované pokusy bootovat/opakované pokusy mountovat/
Kdepak, s opakovanými pokusy bootovat bych to nakonec nestihl.
Tiskni
Sdílej: