abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 515 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Dotaz: Jak je to v Linuxu s WebKitem?

    20.1.2017 16:50 mica
    Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    Přečteno: 320×
    Na normální prohlížení internetu používám Firefox, nicméně protože chci vědět, jak se tytéž stránky zobrazují v různých prohlížečích, mám nainstalované i prohlížeče s jinými jádry. Myslel jsem, že od každého jádra stačí jeden prohlížeč, že prohlížeče postavené na tomtéž jádru se mezi sebou liší jen uživatelským rozhraním a jinak stránky zobrazují stejně, ale teď nevím. V repozitáři Debianu je nejvíc prohlížečů založených na WebKitu, takže si člověk musí některý vybrat. A všiml jsem si, že s každým prohlížečem se instaluje jiná knihovna, která má v názvu "webkit" - Konqueror závisí na libqtwebkit4, Arora na libqt5webkit5, Epiphany (WWW) na libwebkit2gtk-*, Midori na libwebkitgtk-* a několik dalších prohlížečů vyžaduje některou z jmenovaných knihoven. Doteď nevím, zda ta přehršel linuxových webkitových prohlížečů používá různé verze téhož webkitového jádra (ve smyslu starší a novější), fakt ale je, že tyto prohlížeče nezobrazují stránky zcela stejně. Dnes jsem se například setkal s tím, že Konqueror a Arora zobrazí nesprávně prvek stránky, jehož výška je nastavena pomocí kódu calc(100vh - 100px), zatímco Epiphany jej zobrazí správně (Firefox a Chromium ani netřeba zmiňovat) - přitom je uvedeno, že Safari podporuje funkci calc od července 2012. Znamená to snad, že Konqueror a Arora používají verzi WebKitu, která je starší než čtyři roky? Nebo jak to vlastně s těmi webkitovými knihovnami v repozitáři je? - vůbec tomu nerozumím. A zobrazuje některý z linuxových webkitových prohlížečů stránky stejně jako Safari? Předem děkuji za odpovědi.

    Odpovědi

    20.1.2017 17:17 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    Co si o tom nejdrive neco precist?
    20.1.2017 17:19 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    V knižnici libwebkit2gtk je výrazne novšia verzia WebKit ako je v knižnici libqt5webkit5 (a tie ostatné sú ešte staršie). Napr. v Qt4 je to verzia z 2011 (pár malých opráv je novších) a pri Qt5.6 to vyzerá na rok 2012 (plus pár novších úprav).

    V Qt5.6 je už knižnica QtWebEngine a tá je založená na Chromiu, takže nemá zmysel prehliadače využívajúce tú knižnicu používať (pretože Chromium je v tomto prípade lepší).

    Takže ak ide o testovanie priamo WebKit, tak najrozumnejšia možnosť je testovať s použitím WebKitGTK+2
    20.1.2017 17:23 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    A zabudol som, že Midori môže používať aj WebKitGTK+2 (ale len s Gtk+3, pre Gtk+2 nie je dostupná novšia verzia tej knižnice).
    Josef Kufner avatar 20.1.2017 17:40 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    Ono ten QtWebengine je docela bublrlíček a ubalit ho není jen tak.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Max avatar 21.1.2017 01:11 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    Jsem se o to pokoušel kvůli Fatratu a moc se mi to nepodařilo, pak už jsem neměl time. QtWebengine pod debianem vypadá skoro jako nemožná věc :-/.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    21.1.2017 12:46 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    Mám Gentoo a "nainštalovanie" QtWebEngine nie je problém (každopádne, podľa ebuild súboru, to nie je jednoduché dosiahnuť a ani v aktuálnej verzii to ešte nie je zvládnuté ideálne).

    QtWebEngine ale ešte stále nemá všetky funkcie, ktoré boli dostupné v QtWebKit a navyše sa spúšťa výrazne pomalšie a používa oveľa viac pamäte. Napr. aplikácia Anki s QtWebKit používa 150MB a náhľady sa zobrazia okamžite po zobrazení okna, QtWebEngine potrebuje 600MB a načítanie toho elementu trvá dosť dlho na to, aby to bolo viditeľné (všetko samozrejme pri porovnávaní rovnakých dát).
    21.1.2017 08:18 mica
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    A WebKitGTK+ drží krok s WebKitem užívaným Safari jak? Na stránce projektu WebKitGTK+ se píše, že verze 2.14.3, kterou používá poslední verze Epiphany, byla vydána 17. ledna 2017 (to se tedy v repozitáři Debianu mimochodem objevila velmi rychle), ale z toho nedokážu poznat časovou souvislost se Safari (aspoň vycházím z předpokladu, že nejnovější WebKit užívá právě Safari).
    21.1.2017 12:41 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
    Opravy a nové vlastnosti priamo vo WebKit sú v GTK verzii dostupné približne v rovnakom čase (niekedy aj skôr, pretože zmeny, ktoré nie sú bezpečnostné chyby môžu byť použité v Safari neskôr).

    Každopádne to ale neznamená, že sa stránka zobrazí rovnako (pretože WebKit je len jednou z častí Safari a napr. rendrovanie písmen je úplne iné), takže dosiahnutie rovnakého vzhľadu až na úroveň jednotlivých bodov je nereálne (ale na testovanie dostupných funkcií a napr. rozloženia elementov to bude použiteľné).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.