plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Řešení dotazu:
Měl bych jeden příkládek, jak jsem to páchával já. Omlouvám se za nevysokou štábní kulturu, je to jenom pár rychlých hacků. Je tam pár funkcí pro nastavení baudu, formátu znaku apod. prostě inicializaci sériového portu skrz termios. A C++ je tam jenom pro primitivní opouzdření - vlastně se jedná o skoro čisté Céčko.
Pokud se správně pamatuju, stačilo otevřít device pro čtení i zápis (podrobné flagy viz zdroják), pokonfigurovat baud rate a trochu umravnit TTY halucinace aby se device choval jako tupé znakové zařízení, a pak šlo ten port obsluhovat dvěma různými vlákny, z nichž jedno většinu času spalo zablokované v read() a druhé občas poslalo nějaký write(). Obě vlákna sdílejí otevřený file descriptor.
Troufl bych si nesouhlasit s názorem, že blokující synchronní I/O je out. Minimálně pokud se sériových portů týče. Rozvlákněním s důslednou aplikací primitivních principů producent/konzument a "pouze na jednom místě se smíš na neurčito zablokovat" se dají napsat docela zajímavé věci (nemluvím o výše odkázaném rychlém bastlu). Je na tom nějaká práce se vzájemnou synchronizací threadů a člověk se nesmí bát trochu "vykouknout ze škatulky" klasických POSIXových synchronizačních primitiv: já jsem si prošel učebnicové příklady a pak jsem si z nich skládal trochu složitější objekty pro "vzájemné vyloučení" a komunikaci více vláken podle potřeb konkrétní aplikace.
Pravda je, že asynchronní IO s použitím callbacků vyřeší spoustu věcí asi napohled méně pracně - mně to přišlo trochu nepřehledné a v některých případech se mi moc nelíbilo, že pak aplikace dělá "příliš mnoho různých věcí v jednom vlákně", tzn. při nepečlivém programování hrozí situace, kdy se nějaký callback "nečekaně" zablokuje a zdržuje ostatní callbacky. Záleží na osobních preferencích, cílech, situaci, programátorské sebekázni...
Tiskni
Sdílej: