abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 396 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: C++, obsluha serioveho portu, daemon

    6.6.2017 19:23 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    C++, obsluha serioveho portu, daemon
    Přečteno: 962×
    Zdravím,

    potřeboval bych napsat program, kterej bude spuštenej čekat a poslouchat na seriovem portu. Když přijdou data (ASCII text), rozparsuje, zpracuje a pošle command(taky ASCII text) na ten samý seriový port.

    Můžete mě trochu nasměrovat s tou obsluhou toho portu? Jak udělat, aby ten program poslouchal na seriovém portu a nedošlo k timeoutu? Budu před vysíláním muset ten seriovy port zavřít pro čtení a otevřít pro zápis, nebo to tak nefunguje...?

    Díky, Z.
    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    6.6.2017 19:41 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++, obsluha serioveho portu, daemon
    Nestacilo by to v Pythonu? Pouzivam a bez problemu..
    7.6.2017 08:33 Hrabosh | skóre: 26 | blog: HBlog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++, obsluha serioveho portu, daemon
    To vypadá dobře. Já sjem chtel C++, páč ho budu potřebovat kvuli práci, tak bych se pocvičil. Ty v tom děláš přesně co?
    To jsem psal já ... to není bordel, to je modulární!
    7.6.2017 12:32 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++, obsluha serioveho portu, daemon
    Ja v tom ve smycce taham data z AVR/MAX232, ktera regexpem parsuju a posilam dal..
    vlastikroot avatar 7.6.2017 18:45 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++, obsluha serioveho portu, daemon
    Ja pouzivam QtSerialPort. Podporuje plne asynchronni komunikaci, takze kdyz mi prijdou nejaky bajty, spusti se funkce a zpracuje je. Vetsinou je zpracovavam byte po bytu, ale v pripade ASCII textu se da pouzit s vyhodou newline jako oddelovac zprav. Synchronni (blocking) IO uz je minulost, tim bych se moc nezabyval.
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted
    7.6.2017 21:01 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++, obsluha serioveho portu, daemon
    Port otvoris normalne cez open (O_RDWR | O_NOCTTY) - na citanie aj zapis. Nastavis parametre (tcgetattr, tcsetattr). Citas/zapisujes cez read/write.
    Řešení 1× (Hrabosh (tazatel))
    21.6.2017 17:18 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++, obsluha serioveho portu, daemon

    Měl bych jeden příkládek, jak jsem to páchával já. Omlouvám se za nevysokou štábní kulturu, je to jenom pár rychlých hacků. Je tam pár funkcí pro nastavení baudu, formátu znaku apod. prostě inicializaci sériového portu skrz termios. A C++ je tam jenom pro primitivní opouzdření - vlastně se jedná o skoro čisté Céčko.

    Pokud se správně pamatuju, stačilo otevřít device pro čtení i zápis (podrobné flagy viz zdroják), pokonfigurovat baud rate a trochu umravnit TTY halucinace aby se device choval jako tupé znakové zařízení, a pak šlo ten port obsluhovat dvěma různými vlákny, z nichž jedno většinu času spalo zablokované v read() a druhé občas poslalo nějaký write(). Obě vlákna sdílejí otevřený file descriptor.

    Troufl bych si nesouhlasit s názorem, že blokující synchronní I/O je out. Minimálně pokud se sériových portů týče. Rozvlákněním s důslednou aplikací primitivních principů producent/konzument a "pouze na jednom místě se smíš na neurčito zablokovat" se dají napsat docela zajímavé věci (nemluvím o výše odkázaném rychlém bastlu). Je na tom nějaká práce se vzájemnou synchronizací threadů a člověk se nesmí bát trochu "vykouknout ze škatulky" klasických POSIXových synchronizačních primitiv: já jsem si prošel učebnicové příklady a pak jsem si z nich skládal trochu složitější objekty pro "vzájemné vyloučení" a komunikaci více vláken podle potřeb konkrétní aplikace.
    Pravda je, že asynchronní IO s použitím callbacků vyřeší spoustu věcí asi napohled méně pracně - mně to přišlo trochu nepřehledné a v některých případech se mi moc nelíbilo, že pak aplikace dělá "příliš mnoho různých věcí v jednom vlákně", tzn. při nepečlivém programování hrozí situace, kdy se nějaký callback "nečekaně" zablokuje a zdržuje ostatní callbacky. Záleží na osobních preferencích, cílech, situaci, programátorské sebekázni...

    [:wq]
    21.6.2017 17:30 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++, obsluha serioveho portu, daemon
    Pardon... znovu jsem si přečetl zadání a mám pocit, že ani nepotřebujete machrovat s vlákny, zámky a frontami. To Vaše zadání je prostý "odpovídač" request/response. Pokud správně rozumím, nepotřebujete zároveň přijímat a odesílat. Úloha "čekám na nějaká data, když přijdou tak se podrbu na hlavě a pak něco pošlu, goto na začátek" se dá pohodlně obsloužit jediným vláknem. Kein Stress. To že může být device otevřený s dovoleným zápisem i čtením je samozřejmost. Softwarové vrstvy i UART hardware mají každým směrem samostatný buffer. Inicializace termios viz můj odkaz výše. Tuším tcsetattr() a pár funkcí kolem. Čtení zápis normálně read()/write(). Read se samozřejmě na neurčito zablokuje, pokud nechodí žádná data, ale dá se signálem probudit, pokud si to povolíte. I timeout se dá zařídit. Nebo použijte nějaký ten async způsob práce, pokud Vám bude sympatičtější než blokující vlákna.
    [:wq]
    22.6.2017 08:42 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C++, obsluha serioveho portu, daemon
    Což mi připomíná, že mám možná pro Vaše potřeby "hotovější" example. Jediné vlákno, ale má to démonizaci, má to již zmíněné rutiny pro konfiguraci sériového portu, dělá to cosi ve smyčce se sériovým portem. Posílá to string jednou za sekundu, pokud možno přesně na hraně celé sekundy (a že to není legrace, je ten kód kolem časování v hlavní smyčce dost nepřehledný a hustě komentovaný.) Vám stačí vykostit z hlavní smyčky programu ty blbosti kolem časovačů, jako hlavní blokující bod tam dát nějaký read() ze sériového portu a dopsat svých pár rutin na tu sériovou komunikaci.
    [:wq]

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.