FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Trochu krkolomne napisany titulok dotazu ale chcel som co najviac veci dat dokopy.
Takze mam viacero dosiek s procesormi a tiez uz hotove aj pc nejako sa to nakopilo a tak si hovorim ze chcem teraz to najlepsie, sice ani tie veci co mam nie su ani zdaleka niecim svetuborne ale taktiez neda sa povedat zeby to boli starozitnosti.
Takze otazka co je najelepsi hardver s toho co mam pre linux a ostatnych veci sa zbavit.
number1: HP G2 280
+ minitover da sa dat na stol vdaka mensim rozmerom
+ dobre chladenie
+ Intel Skylake Pentium G4400 ma okrem VTx aj VTd takze 3x +
Intel grafika 510 HD
+ 4GB DDR4
usporny zdroj 180W
u tohto pc vidim ze ma vykon hned uz po zakladnej instalacii kedze dobry procesor a este lepsia grafika ale povedzme si to narovinu Dota2 asi bude pre toho intela asi utrpenie na 1366x768
number2: AMD ASrock doska + 4jadrovy lacny Athlon FM2+ 4MB cache!!! freq uz neviem 4 jadra hodia sa pre virtual
+ doska disponuje usb3 portami,
4 jadra je plus, len ddr3 ale 8gb
RADEON grafika ak by som si nechal toto AMD tak len koli 4 jadram kedze propiertarne ovladace moc nemusim a Radeonsi da sa porovnat s vykonom uz vyssie spomenuteho Intel Skylake 510 HD ???
zdoj 500W neznackovy
a este tu mam
Intel HASWELL Pentium+ASRock s usb3
Intel Ivy Bridge alebo Sandy??? H61 Pentium G2030 tento cpu je fkt rychly tromfne aj HASWELLA :D podla testov
co povedat jedine co ma odradza od HP G2 280 MT je ze je ovle ahlucnejsi ale v letnych dnoch aspon am clovek klud ze sa neprehreje
vyuzitie pc je klasicky desktop s xubuntu , hudba, filmy, pripadne relativne obcasne veci s php s nahodenym apache2 + php + mysql
3d grafika len koli efektom desktopoveho prostredia, v tomto veku uz hry idu mimo mna to nemusim len to trochu zamrzi ked aj samotny desktop vyzerie dost znacnu cast vykonu pc preto volim XFCE
Například osobně preferuji Intel, ale vím, že pařani mívají raději AMD.Bohužel tohoto xy let zažitého starého moru "Intel na práci, AMD na hry" se lidstvo ne a ne zbavit. A když už má nějaký gamer v PC procesor od AMD, tak to rozhodně není kvůli hernímu výkonu, nýbrž o sražení ceny na jiných komponentech, aby byl větší rozpočet na výkonnější grafickou kartu. Před časem mě zase pobavil známý, co si udělal herní sestavu s 32GB RAM, osmijádrem od AMD a nějakou 8GB RAM grafárnu. Pobavilo mě to, protože u žádné hry v budoucích létech nevyužije tolik ramky, takovou grafiku ani tolik jader cpu, které jsou mj. jen marketingovým tahem AMD jak vyzrát na lidi s myšlením "čím více, tím lépe a je mi jedno, že s tím hry neumí pracovat".
Tiskni
Sdílej: