Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Trochu krkolomne napisany titulok dotazu ale chcel som co najviac veci dat dokopy.
Takze mam viacero dosiek s procesormi a tiez uz hotove aj pc nejako sa to nakopilo a tak si hovorim ze chcem teraz to najlepsie, sice ani tie veci co mam nie su ani zdaleka niecim svetuborne ale taktiez neda sa povedat zeby to boli starozitnosti.
Takze otazka co je najelepsi hardver s toho co mam pre linux a ostatnych veci sa zbavit.
number1: HP G2 280
+ minitover da sa dat na stol vdaka mensim rozmerom
+ dobre chladenie
+ Intel Skylake Pentium G4400 ma okrem VTx aj VTd takze 3x +
Intel grafika 510 HD
+ 4GB DDR4
usporny zdroj 180W
u tohto pc vidim ze ma vykon hned uz po zakladnej instalacii kedze dobry procesor a este lepsia grafika ale povedzme si to narovinu Dota2 asi bude pre toho intela asi utrpenie na 1366x768
number2: AMD ASrock doska + 4jadrovy lacny Athlon FM2+ 4MB cache!!! freq uz neviem 4 jadra hodia sa pre virtual
+ doska disponuje usb3 portami,
4 jadra je plus, len ddr3 ale 8gb
RADEON grafika ak by som si nechal toto AMD tak len koli 4 jadram kedze propiertarne ovladace moc nemusim a Radeonsi da sa porovnat s vykonom uz vyssie spomenuteho Intel Skylake 510 HD ???
zdoj 500W neznackovy
a este tu mam
Intel HASWELL Pentium+ASRock s usb3
Intel Ivy Bridge alebo Sandy??? H61 Pentium G2030 tento cpu je fkt rychly tromfne aj HASWELLA :D podla testov
co povedat jedine co ma odradza od HP G2 280 MT je ze je ovle ahlucnejsi ale v letnych dnoch aspon am clovek klud ze sa neprehreje
vyuzitie pc je klasicky desktop s xubuntu , hudba, filmy, pripadne relativne obcasne veci s php s nahodenym apache2 + php + mysql
3d grafika len koli efektom desktopoveho prostredia, v tomto veku uz hry idu mimo mna to nemusim len to trochu zamrzi ked aj samotny desktop vyzerie dost znacnu cast vykonu pc preto volim XFCE
Například osobně preferuji Intel, ale vím, že pařani mívají raději AMD.Bohužel tohoto xy let zažitého starého moru "Intel na práci, AMD na hry" se lidstvo ne a ne zbavit. A když už má nějaký gamer v PC procesor od AMD, tak to rozhodně není kvůli hernímu výkonu, nýbrž o sražení ceny na jiných komponentech, aby byl větší rozpočet na výkonnější grafickou kartu. Před časem mě zase pobavil známý, co si udělal herní sestavu s 32GB RAM, osmijádrem od AMD a nějakou 8GB RAM grafárnu. Pobavilo mě to, protože u žádné hry v budoucích létech nevyužije tolik ramky, takovou grafiku ani tolik jader cpu, které jsou mj. jen marketingovým tahem AMD jak vyzrát na lidi s myšlením "čím více, tím lépe a je mi jedno, že s tím hry neumí pracovat".
Tiskni
Sdílej: