Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Zdravim vsechny,
snazim se najit zpusob, jak uchodit variantu tenkeho klienta s co nejjednodussi uzivaztelskou obsluhou.
Technicka stranka: Mam virtualni stroj, kde bezi Debian Jessie s XFCE rozhrannim. Dale mam tenkeho klienta na Raspberry PI s remminou ale i par netbooku tez s remminou a deb distribuci. Vse ve stejne siti, takze neresim vzdalene pristupy ani sifrovani a podobne zalezitosti.
Cil: Pripojit se remminou libovolnym protokolem ke konzoli (monitoru, ackoli u virtualniho stroje prakticky neni). Proste presne tak, jak to delaji kdejake windows pres RDP.
Pozadavky na cil: Bezchybne mapovani klavesnice. Automaticka zmena rozliseni dle klienta. Dost specifickym pozadavkem je spustitelnost programu Eagle.
Puvodne jsem si myslel, ze XRDP bude idealnim resenim a snazil jsem se najit reseni na dva pretrvavajici problemy, ktere me trapily. Tak vzniklo vlakno Nastaveni XRDP pro tenky klient. Jak pribyvaly rady od uzivatelu ochotnych mi poradit, tak jsem si uvedomil, ze cely puvodni dotaz byl postaven spatne. Jak jsem procital dalsi a dalsi clanky ruzne po netu, zacal jsem si cim dal vic uvedomovat, ze XRDP bude asi nepouzitelne kvuli prachmizerne podpore mapovani klavesnice a to vcetne vygenerovani vlastniho rozlozeni, stazeni jiz hotoveho a podobne. A navic pri pouziti XRDP mi nestartuje Eagle. VNC se prozatim jevi jako nevhodne prave kvuli nemoznosti zmenit rozliseni podle klienta.
Takze jsem to prehodnotil do nekolika scenaru, ve kterych jsem musel ze svych naroku slevit:
Moje prozatimni zkusenosti rikaji, ze XRDP sice pouziva rozliseni klienta, ale muzu jej odepsat kvuli klavesnici i kvuli tomu, ze otvira pro kazde spojeni novy X server, coz opravdu nechci. VNC nema problem s klavesnici, ale prozatim me trapi nemoznost zmenit rozliseni. Kdyz uz ne na dynamicke dle klienta, tak alespon na nejake fixni. XMDCP jsem zkusil pred cca deseti lety, kdy to fungovalo dobre. Bohuzel ted jsem precetl asi sedm ruznych navodu, desitky prispevku ve forech ruzne po netu, ale nenasel jsem opravdu zadny zaruceny zpusob, jak to uchodit. Server je spusten, klient se pripoji, ale vic nez cernou obrazovku nedostanu. Googlenim jsem zjistil, ze nejsem sam, koho to trapi. Pry je na vide lightdm. Dal jsem se ale nedostal.
Pokud by vsechno selhalo, mam jeste "fuj plán" - misto linuxu tam dam stare XP, kde potrebna funkcionalita bezi out-of-the-box. Samozrejme budu rad, kdyz to pujde vyresit jinak - bez widli. Taky bych se rad vyhnul dalsim desitkam pokusu typu "toto by melo chodit" nebo "zkus tady to" pripadne kostrbateho reseni "za kazdou cenu".
Toz asi tak. Snad nejake reseni existuje. Budu v nej doufat.
jedno řešení máš ve svém předchozím dotazu
sam. jsem myslel samozřejmě.
verze 32 - 64 ....
ano funguje jako rdp .... nespouští se další Xka
ano deb jsou pro "buntu", v debianu mužeš sestavit podle popisu na https://github.com/neutrinolabs/xorgxrdp
Zkoušel jsem jak deb nalíčky tak i sestavit z gitu.
Mi funguje vše jako klasické rdp včetně xrandru i klávesnice.
vyzkoušej upravit /etc/X11/xrdp/xorg.conf
Section "InputDevice" Identifier "xrdpKeyboard" Driver "xrdpkeyb" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbLayout" "cz" Option "XkbVariant" "bksl" EndSection
můj config xrdp.ini
; default [default] ; keyboard_type and keyboard_subtype is not read for default section. It ; is only a placeholder to keep consistency. Default model/variant are ; platform dependent, and could be overridden if needed. keyboard_type=0 keyboard_subtype=0 ; user could override variant and model, but generally they should be inferred ; automatically based on keyboard type and subtype ;variant= ;model= ; A list of supported RDP keyboard layouts rdp_layouts=default_rdp_layouts ; The map from RDP keyboard layout to X11 keyboard layout layouts_map=default_layouts_map [default_rdp_layouts] rdp_layout_cz=0x00000405 rdp_layout_us=0x00000409 rdp_layout_de=0x00000407 rdp_layout_es=0x0000040A rdp_layout_fr=0x0000040C rdp_layout_it=0x00000410 rdp_layout_jp=0x00000411 rdp_layout_jp=0xe0010411 rdp_layout_jp=0xe0200411 rdp_layout_jp=0xe0210411 rdp_layout_kr=0x00000412 rdp_layout_pl=0x00000415 rdp_layout_br=0x00000416 rdp_layout_ru=0x00000419 rdp_layout_se=0x0000041D rdp_layout_ch=0x00000807 rdp_layout_gb=0x00000809 rdp_layout_pt=0x00000816 ; = [default_layouts_map] rdp_layout_cz=cz rdp_layout_us=us rdp_layout_de=de rdp_layout_es=es rdp_layout_fr=fr rdp_layout_it=it rdp_layout_jp=jp rdp_layout_kr=kr rdp_layout_pl=pl rdp_layout_br=br(abnt2) rdp_layout_ru=ru rdp_layout_se=se rdp_layout_ch=ch rdp_layout_gb=gb rdp_layout_pt=pt ; if two sections have the same keyboard_type and keyboard_subtype, then ; the latter could override the former. [rdp_keyboard_mac] keyboard_type=4 keyboard_subtype=3 rdp_layouts=default_rdp_layouts layouts_map=rdp_layouts_map_mac [rdp_keyboard_jp] keyboard_type=7 keyboard_subtype=2 model=pc105 rdp_layouts=default_rdp_layouts layouts_map=default_layouts_map [rdp_layouts_map_mac] rdp_layout_cz=cz rdp_layout_us=us rdp_layout_de=de rdp_layout_es=es rdp_layout_fr=fr rdp_layout_it=it rdp_layout_jp=jp rdp_layout_kr=kr rdp_layout_pl=pl rdp_layout_br=br(abnt2) rdp_layout_ru=ru rdp_layout_se=se rdp_layout_ch=ch rdp_layout_gb=gb rdp_layout_pt=pt
jsou tam přidany řádky s CZ, soubor s CZ stáhneš tady , jak s ním naložit popsáno zde
není to xrdp.ini ale xrdp_keyboard.ini
.."zase kazde pripojeni ma vlastni prostredi." to mysliš, že se spouští další Xka?x11vnc -display :0 -usepw -no6 -rfbportv6 -1 -ping 60 -noxdamage -o /var/log/x11vnc.log -ncache_cr -bg -forever -nevershared -dontdisconnect -noxrecord
Ahoj
Pochopil jsem (doufam spravne), ze se snazis z linuxovych (tenkych) klientu pripojovat na linuxovy server. Pak netusim, proc nepouzijes (aspon jsem o tom nenasel zminku ani v puvodnim dotazu ani zde) standardni
ssh -XDejf
Ahoj,
proc jsem to nepouzil? Vyborna otazka. Nepouzil jsem to presne z techto duvodu:
Ale ano, pres to vsechno neni problem takto Eagla spustit a skutecne jede. Pomalu, ale prece
Tiskni
Sdílej: